SON DAKİKA

Haber Rizem

Yüzyıllık gelenek: Türkü ve halay eşliğinde koyun kırkma

Yüzyıllık gelenek: Türkü ve halay eşliğinde koyun kırkma
Bu haber 09 Ağustos 2018 - 4:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde küçükbaş hayvancılığın yoğun yapıldığı yerler arasında bulunan Yüksekova’da, koyunların temizlenmesi, serinlemesi ve besicilikten elde edilen gelirin artırılması için her yıl düzenlenen biçme şenliği, renkli görüntülere sahne oluyor.

2 BİN KOYUNU DIKKATLE KIRKIYORLAR

İlçe merkezine 27 kilometre mesafedeki Karadağ köyünde besiciler, şenlik için gerekli malzemeleri alarak suyun olduğu alanlarda aileleriyle çadırlar kurdu.

Köylüler, şenlik havasında geçen etkinlikte evvelden yıkanan takriben 2 bin koyunun ayaklarını bağlayarak büyük bir özenle kırktı.

TÜRKÜ VE HALAYLA KIRMAYA DEVAM

Elde edilen koyun yünü, yorgan yapımı ya da genç kızların çeyiz ihtiyacı için kullanılıyor.

Yörede “Bexbır” olarak adlandırılan koyun biçme işlemi, Kürtçe türküler eşliğinde çekilen halaylarla akşam saatlerine değin sürüyor.

Asırlık gelenek: Türkü ve halay eşliğinde koyun kırkma

HERKES BİR KOYUN KESİP PİŞİRİYOR

Besici Selami Erez, her yıl 5-10 ağustos tarihleri aralarında bu şenliği düzenlediklerini söyledi.

Önce koyunları yıkadıklarını ve sonradan suyun olduğu alanda çadırlar kurduklarını anlatan Erez, “Şenliğimizi yapıyoruz. Herkes bir koyun kesip pişirir. İlçe merkezinden de arkadaşlar, misafirler, akrabalar geliyor. Köyde yaklaşık olarak herkesin koyunu bulunuyor. Yüksekova’da yaşayıp da karnaval için buraya gelerek koyun kırkanlar da var.” dedi.

ASIRLIK GELENEK

Her sene yaklaşık 2 bin koyunu kırktıklarını belirten Erez, şunları kaydetti:

“Bu gelenek eskilere dayanıyor. Yüzyılı aşkındır devam ediyor. Her sene yapıyoruz. Türküler söylüyoruz, yemekten daha sonra halayımızı çekiyoruz, eğlencemizi yapıyoruz. Top oynayacağız, voleybol oynayacağız. Bu şekilde eğlencemiz akşama kadar sürecek. Tam bir şenlik havasında geçiyor. Yünü başlıca nevresim için kullanıyorlar. Yorgan, yastık yapıyorlar. Genç kızların çeyizi için kullanılıyor.”

Besici Abdulgafur Harmoni ise vaktiyle koyunları yaylalarda yıkayıp orada kırktıklarını anlattı.

Bir süredir koyunları, köylere yakın yerlere getirdiklerini anlatan Uyum, “15 yıla yakındır burada koyunları kırkıyoruz. Herkes bir işle meşgul oluyor. Kadınlar yemek yemek pişirir, çocuklar da akranlarıyla oyunlar oynar. Bu karnaval gayet renkli geçiyor.” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER