Yüzde 50 İndirim Fırsatı! Borcu Olanlar Uyarı Son Gün 30 Kasım
- Ekonomi

Yüzde 50 İndirim Fırsatı! Borcu Olanlar Uyarı Son Gün 30 Kasım

Vatandaşa, 31 Mart 2018’den öncesine ait ücret, prim, trafik cezası gibi borçlar için yapılandırma hakkı tanıyan af yasası, Mayıs’ta yürürlüğe girmişti. 18 Mayıs’ta başlayan başvuru süresi 27 Ağustos’ta, ilk taksit ödeme süresi de 1 Ekim’de dolmuştu. Bu ilk dönemde peşin ödemeye borç tutarında yüzde 90 indirim fırsatı sağlanmıştı. Halen devam eden ikinci taksit ödemelerinde ise zaman 30 Kasım’da doluyor.

ANAPARADAN İNDİRİM

Birinci taksiti zamanında ödeyen vatandaşlar, kalan taksit tutarının tamamını ikinci taksit döneminde peşin öderse, hesaplanan enflasyon farkının yüzde 50’si alınmayacak. Trafik gibi yönetimle ilgili para cezalarının ‘aslından’ ise yüzde 12,5 oranında indirim sağlanacak. Yapılandırmanın bozulmaması ve hakkın yanmaması için ise ilk iki taksitin vaktinde ve eksiksiz ödenmesi şart.

İLKİNİ KAÇIRANLAR…

Ilk iki taksidi vaktinde ödemeyenler tüm hakkını kaybediyor. böylece, ödeme nispetinde kalkan haciz geri geliyor, başka bir dokunulmazlık varsa yargı kaybediliyor. 1 Ekim’de sona eren birincil taksit ödeme döneminde peşin ödeme seçeneğini seçim etmekle birlikte, 15 Ekim’e dek ödeme yapamayanlar da borçlarını 30 Kasım’a kadar ödeyip yüzde 50 indirim alabilir.

KAPSAMDA OLAN BORÇLAR

Yasaya tarafından; sigorta primi borçları, emeklilik keseneği, kurum karşılığı, işsizlik sigortası, sosyal güvenlik destek primi, isteğe yan sigorta prim borçları, 31 mart 2018’den önce bitirilmiş olan inşaatların en düşük işçilikten dolayı çıkmış olan ayrım prim borçları, damga vergisi, özel operasyon vergisi, eğitime katkı maddesi payı, idari para cezaları ve Tahvil-Kur borçlarının tamamı yapılandırma kapsamına giriyor.

KAÇ KIŞI YARARLANACAK?

119,2 milyar lira ücret borcu bulunan 9,8 milyon birey, 64,3 milyar lira prim borcu yer alan 5,5 milyon birey, 3,9 milyar lira öğrenim kredisi borcu olan 300 bin öğrenci ve çeşitli kalemlerde suç oluşturan borçları bulunan milyonlarca yurttaş, düzenlemeden yararlanabilecek.

ÖTEKI ALACAKLAR İÇİN DE…

ÖTE YANDAN 6736 sayılı Bir Takım Alacakların Tekrar Yapılandırılmasına İlişkin Kanun zarfında yapılandırılan borçların 11’inci taksit ödemesi ile 7020 sayılı Bir Takım Alacakların Baştan Yapılandırılmasına Dair Kanun dahilinde yapılandırılan borçların 9’uncu taksit ödeme süresi de 30 Kasım’da sona erecek.

BU ADIMLARI İZLEYEREK ÖDEYEBİLİRSİNİZ

1- Önce ‘gib.gov.tr’ adresine girin.

2- Anasayfanın aşağısında bulunan menülerden ‘İnternet Vergi Dairesi’ menüsünü tıklayın.

3- TC Kimlik numarası ile ya da e-Devlet şifresiyle sisteme antre yapabilirsiniz.

4- Sisteme giriş yaptıktan sonra açılan ekranda sol üst tarafta yer alan ‘Borç Bilgilendirme Servisi’ menüsünün altındaki ‘Yapılandırılmış Ücret Borcu Sorgulama ve Ödeme’ menüsünü tıklayın.

5- Açılan ekranda ‘Ücret türü’ kısmında ‘7143 Sayılı Kanuna kadar Yapılandırılmış borçlar’ seçeneğini seçin.

6- Burada karşınızda ‘Borç, detaylar ve ödeme’ menüsünü göreceksiniz.

7- Burada ‘ödeme’ linkini tıklayın.

8- Açılan ekranda ‘defaaten (tek seferde)’ ya da ‘taksitle’ seçeneklerinden birini seçin.

9- Ödemeniz gereken borcu seçip kredi kartı bilgilerinizi girdikten daha sonra ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Dolar Neden 5 TL'nin Altına Düşmüyor? İşte NedeniDolar Niçin 5 TL’nin Altına Düşmüyor? İşte Nedeni Vatandaşa Büyük Müjde! 300 Otobüs Şirketi, Bilet Fiyatlarında İndirime GidiyorVatandaşa Büyük Müjde! 300 Otobüs Şirketi, Bilet Fiyatlarında İndirime Gidiyor Otomotiv Devi General Motors 5 Fabrikasını Kapatacak, 15 Bin Çalışanını İşten ÇıkaracakOtomotiv Devi General Motors 5 Fabrikasını Kapatacak, 15 Bin Çalışanını İşten Çıkaracak