SON DAKİKA

Haber Rizem

Yunanistan’da Makedonya Yunandır protestoları

Yunanistan’da Makedonya Yunandır protestoları
Bu haber 09 Eylül 2018 - 3:51 'de eklendi ve 165 views kez görüntülendi.

Bu yıl 83 ’üncüsü düzenlenen Uluslararası Selanik Fuarı ’nın (TIF) açılış gününde kentin sembolü Beyaz Kule’de toplanan göstericiler, fuar alanına yürüdü.

Yunan bayrakları taşıyan yaklaşık 15 bin kişi, “Makedonya, Yunan’dır” sloganları attı.

Yunanistan’da Makedonya Yunandır protestoları

Yunanistan'da Makedonya Yunandır protestoları

Arasında aşırı sağcı gruplar ve din adamlarının da bulunduğu göstericilerden bazılarının, polise taş ve havai fişeklerle saldırıda bulunması üstüne çevik kuvvet ekipleri, göz yaşartıcı gaz ve ses bombalarıyla karşılık verdi.

Yoğun gazdan etkilenen göstericilerden bazıları baygınlık geçirdi.

Yunanistan'da Makedonya Yunandır protestoları

SOLCULAR DA HÜKÜMETİ PROTESTO ETTİ

ÖTE TARAFTAN, sol gruplar da sağ grupların polisle çatıştığı noktanın yakınlarında kemer sıkma önlemleri ve hükümetin ekonomi politikalarına aleyhinde gösteriler düzenlendi.

Göstericiler, fuarın iftihar konuğu ülke olan ABD karşıtı sloganlar attı. Birçok ayrı sol grubun katıldığı gösterilerde durum çıkmadı.

Yunanistan'da Makedonya Yunandır protestoları

4 BİN POLİS GÖREVDE

Yunan emniyeti, görevlendirdiği 4 bin polisle kentte yaklaşık olarak olağanüstü hal bildiri etti.

Selanik kent merkezi iyice trafiğe kapatılırken çoğu yol, bambaşka göstericilerin karşı karşıya gelmemesi için polis otobüsleriyle bloke edildi. Polis helikopterleri de tüm gün şehir üstünde uçuş gerçekleştirdi.

Yunanistan'da Makedonya Yunandır protestoları

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın başlangıç konuşması yaptığı sırada başlayan olaylar, 3 saati aşkın zaman devam etti.

Misafir Etme sırasında ilk destek acele çağrı hattı yüzlerce kez arandı.

Yunanistan'da Makedonya Yunandır protestoları

MAKEDONYA İLE AD ANLAŞMASI

Yunanistan ile Makedonya arasında uzun senelerdir yaşanan “isim sorununun” çözümüne ilişkin ülkenin adının “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak değiştirilmesini öngören anlaşma, 17 Haziran’da imzalanmıştı. Anlaşmanın Makedonya Meclisi’nden geçmesinin arkasında Makedon halkı, referandum için 30 Eylül’de sandık başına gidecek.

Yunanistan'da Makedonya Yunandır protestoları

ABD ve Avrupa Birliği (AB), özellikle Rusya’nın bölgedeki varlığının kırılması açısından anlaşmanın uygulanmasına büyük destek veriyor.

Başta Türkiye elde etmek üzere birçok devlet, Makedonya’yı anayasal adı olan “Makedonya Cumhuriyeti” ismiyle tanırken Yunanistan, kendi sınırları içinde “Makedonya” isimli bir bölge bulunduğu gerekçesiyle ülkenin isminin değiştirilmesini istek ediyordu.

Makedonya, bağımsızlığını bildiri ettiği 1991’den beri güney komşusu Yunanistan ile sürekli isim sorunu sebebiyle AB ve NATO’ya aza olamıyor. Makedonya’nın uluslararası tanınırlığı, ülkenin BM Genel Kurulunda oy birliğiyle BM üyeliğine kabul edildiği 1993 yılının nisan ayında katiyet kazanmış fakat güney komşusu Yunanistan’ın itirazıyla geçici referans olarak “Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya (FYROM)” adıyla üyeliğe kabul edilmişti.

Yunan halkının bir kısmı ise anlaşmaya karşısında çıkıyor ve sorunun yalnızca isim değil, tarih ve kültüre ilişkin olduğunu savunarak, Üsküp yönetimini “Makedon kimliğini” çalmaya çalışmakla suçluyor. Antik dönemde Makedon Kralı olan Büyük İskender’in mirası iki ülke arasında kayda değer bir rekabet alanı görülüyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER