SON DAKİKA

Haber Rizem

Foça sahilinde mazot sızıntısı

Foça sahilinde mazot sızıntısı
Bu haber 31 Ağustos 2018 - 19:59 'de eklendi ve 284 views kez görüntülendi.

İzmir’in  Aliağa ilçesinde, dün gece, denizde kaynağı az önce belirlenemeyen çiğ petrol sızıntısı meydana geldi. Deniz yüzeyini kaplayan petrol, rüzgar ile dalgaların etkisiyle Yeni Foça sahiline değin ulaştı. Kıyıya da vuran petrol tabakası, kirliliğe neden oldu.

Foça Liman Başkanı Mustafa Çankaya, kirliğin kaynağının araştırıldığını söyledi. Aliağa Sahil Emniyet Komutanlığı ekipleri ise kirliliğin olduğu bölgelerde, su ve ham petrolden numune aldı. öte yandan dün gece Aliağa Limanı’nda teknik arıza meydana gelen Panama bandıralı tankerin ait olduğu firmaya, çiğ petrol sızıntısı olduğu gerekçesiyle Sahil Emniyet ekiplerince para cezası kesildiği öğrenildi. Tankerdeki sızıntıya ise Tüpraş Aliağa Rafinerisi ekipleri kadar müdahalede bulunulduğu bildirildi.

ANALIZ VE TEMIZLIK ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

İzmir’in Aliağa ilçesinde, gece denizde kaynağı az önce belirlenemeyen bir nedenle çiğ petrol sızıntısı yaşanan bölgedeki çözümleme ve temizleme çalışmaları devam ediyor. Ekipler sahildeki deniz yüzeyini kaplayan petrolün daha pozitif yayılmasını önlemek için bariyer çekti.

Tatillerini bu bölgedeki yazlıklarında geçiren vatandaşlar da çalışmaları yakından peşine düşüp takip ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Foça Çevre ve Kültür Platformu dönem sözcüsü Bahadır Doğutürk, “Dün gece itibariyle böyle bir kirlilikten bilgimiz oldu. Bugün gündüz tespitlerimizde ise Yeni Foça ve Gencelli mevki arasındaki sahile yayılmış olan petrol atığıyla karşılaştık. Bu kirlilikten nedeniyle doğadaki toplu ölümlerin gerçekleşmesinden korkuyoruz. Burada fazla sayıda sanayi kuruluşu var. Bu yüzden fazla ciddi sanayi kirliliği tehlikesi altındayız. Daha büyük olaylar yaşanmadan tedbir alınmasını istiyoruz” dedi.

BÖLGEDEKİ VATANDAŞLAR TEDIRGIN

Burada yaşayan mahalle sakinlerinden Hüseyin Eşlik, “Gece 01.30 gibi ağır bir akaryakıt kokusuyla uyandık. Sabahleyin kalktığımızda sahilimizin hammadeyle dolgun olduğunu gördük. İlgili mercilere zorunlu iletişimlerde bulunduk. Bu sıkıntıyı zaman zaman yaşıyoruz. Yalnız boyutları itibariyle bugün daha ağır yaşadık. İlgili birimlerin bu noktada denetimlerini daha sık ve ciddiyetle yapmalarını istiyoruz” diye konuştu. Bölgede daha öncede deniz kirliliğinin yaşandığı söyleyen bir diğer yurttaş Favori Bilgiç ise, “Sabah geldiğimizde her yer balçıktı. Şu lahza dağılmış durumda. Gerekli yerlere bildirdik. Saatler önce yapılması gereken müdahale ne yazık ancak hemen yapılıyor. Her taraf çamur halindeydi. Biz bunu yıllarca görüyorduk. Buna bir dur seslenmek istiyoruz. Denizlerimizin pak olmasını istiyoruz” dedi.

Foça sahilinde akaryakıt sızıntısı

Ankara’dan tatile gelen Yusuf Can Çalpan, kirlilik sebebiyle denize giremediklerini belirterek “Girsek üstümüze yapışıyor” diye konuştu. Emekli deniz astsubayı Ahmet Savran ise gece saatlerinde petrol kokusuyla uyandığını açıklama ederek şunları söyledi: “Ben gece 03.00’te kalktım, baktım koku var, akaryakıt kokusu. Sahile baktım, Sahil Güvenliği aradım, mesainin başlamadığını söylediler. Çevreye duyarsızlık var. Gemilerden mi oldu yahut karşısında tesisten gelen kaçak mı var nedir bilmiyorum, burası her zaman risk aşağıda. Gemilerin yoklama altına alınması lazım.”

FOÇA KAYMAKAMINDAN AÇIKLAMA

Foça’nın Cumhuriyet Mahallesi sahilinde çiğ petrol sızıntısıyla ilgili bölgeye gelen ve tekneye binerek incelemelerde bulanan Foça Kaymakamı Ali Çetin tanımlama yaptı. Çetin, “Bölgede bir tedarik kirlilik var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri temizleme çalışması yapıyor. Bölgeden numune alındı. Sahil Güvenlik ve jandarmada failini arıyor. En kısa zamanda saptama edilir. Bize intikal eden bir sızıntı yok. Bulunduğumuz 1 kilometrelik alanda kirlilik var. Dağılmış durumda. Karaya vurdukça temizlenecek. Numuneler incelenecek, eğer bir sızıntı bulunursa numune alınıp karşısında tarafla eşleştirilecek” dedi.

Foça sahilinde akaryakıt sızıntısı

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER