SON DAKİKA

Haber Rizem

Yeraltı şehirlerine ziyaretçi yoğunluğu

Yeraltı şehirlerine ziyaretçi yoğunluğu
Bu haber 31 Ağustos 2018 - 17:57 'de eklendi ve 152 views kez görüntülendi.

Türkiye’nin kayda değer turizm rotalarından Kapadokya Bölgesi, birbirinden ayrı doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor.

DÜNYADA TEK

Kapadokya’da en çok merak uyandıran kültürel zenginliklerden biri de yeraltı şehirleri. Bu şehirler her sene binlerce turisti ağırlıyor.

Yeraltı şehirleri dünya üstünde öbür kıtalarda da bulunuyor. Oysa Kapadokya’da bulunanların jeolojik yapısına sahip başka bir tane daha yok.

Yeraltı şehirlerine ziyaretçi yoğunluğu

SAVUNMA İÇİN YAPI EDİLDİ

Kapadokya’daki yeraltı şehirleri, hiçbir teknolojik ürünün kullanılmadığı bir dönemde, volkanik tüflü arazide kayaların aşağıya doğru oyulmasıyla inşa edildi. İnsanların bu büyüklükteki şehirleri hangi aleti kullanarak yaptıkları az önce bilinmiyor.

Savunma amacıyla yapi edilen bu şehirler, ilk önce Ksenephon’un kitabında yer aldı. Kaçıncı yüzyılda yapıldığı bütün bilinmese de yeraltı şehirlerinin binlerce yıllık tarihe tanıklık ettiği belirlenmiş

Saldırılara aleyhinde yaşama tutunmak isteyen insanların elinden çıkan tarihi yapıyı, geçmiş zamanlarda Selçuklular askeri üs olarak kullandı.

Yeraltı şehirlerine ziyaretçi yoğunluğu

GÖRÜNLERİ ETKİLİYOR

Yeraltı şehirleri, binlerce insanın dışarıda çıkmaya gereklilik duymadan yaşamasını sağlayacak özelliklerle donatıldı. Erzak depoları, havalandırma sağlayan bacalar, tuvaletler, su kuyuları.

Bazen insan boyunda bazen daha yüksek yapıdaki şehirde, daralan tüneller de var. Aşağılara inildikçe karşılaşılan yaşam odaları, şehirleri ziyaret edenleri etkiliyor.

Ziyarete açık tutulan Derinkuyu, Kaymaklı, Tatlarin, Örentepe gibi yeraltı şehirlerinde binlerce takvim medeniyetin izleri görülüyor.

Yeraltı şehirlerine ziyaretçi yoğunluğu

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER