Yaptığı Heykellerin Tanesini 1 Ayda Bitiriyor, 30 Bin Liradan Satıyor
- Ekonomi

Yaptığı Heykellerin Tanesini 1 Ayda Bitiriyor, 30 Bin Liradan Satıyor

Bursa’da 32 yıldır heykel yapımıyla uğraşan Burhan Yılmaz, bir heykeli 3 kişiyle 1 ayda bitiriyor. Yılmaz, heykellerin tanesini 30 bin liradan satıyor.

TANESİN 20 İLE 30 BİN LİRA ARASINDA SATIYOR

Bundan 32 yıl önce kuyumculara vitrin mankeni yapımıyla işe başlayan Burhan Yılmaz, yıllar içinde yaptığı heykellerin kapsamını genişleterek belediyelerin park ve bahçelere koyduğu insan ve hayvan heykellerini yapmaya başladı. Bursa’da park ve bahçelerde sergilenen bir fazla insan ve hayvan heykeli Yılmaz tarafından yapıldı. Bursa’da bu işi yapan birkaç heykeltıraştan bir her birine olan artist, aylarca uğraşarak bir heykeli meydana çıkartıyor ve bu heykellerin tanesini 20 ile 30 bin lira aralarında değişen fiyatlarla satıyor.

“BİR HEYKELİ YAPMAK 1 AYI GEÇİYOR”

Bir heykelin aylarca süren çalışmanın gerisinde piyasaya çıktığını ifade eden heykeltıraş Burhan Yılmaz, “Bu işe ben 32 sene önce başladım. Birincil başlarda ufak tefek sanayi işleri yapmaya başladım, daha sonra ise heykel işine döndüm. Ben modellemenin sonunda kalıp alma ve kalıp işlerini yapıyorum. Heykelleri polyester, bronz ve alüminyumdan yapıyorum. Bu işler maliyetli olduğu için genelde belediyelere yapmaktayım. Özel sipariş verenler varsa onlara özel heykeller yapıyorum. Bir heykeli yapmak 1 ayı geçiyor. Tanesini 20 ile 30 bin lira aralarında değişen fiyatlarla satmaktayım” dedi.

Burhan Yılmaz ile birlikte çalışan heykeltıraş Istek Erkoç, “Burhan Bey ile çalışmalar yapıyorum. Şu lahza yaptığımız işler sipariş. Her türlü malzemeden heykel yapabiliyorum” şeklinde konuştu.

Burhan Yılmaz’ın atölyesinden kareler;