Yanlış Park Cezalarını Tahsil Etmekte Zorlanan Japon Polisi, Çareyi ‘Duygusal Bağı Yüksek Eşyaları’ Haczetmekte Buldu

Yanlış Park Cezalarını Tahsil Etmekte Zorlanan Japon Polisi, Çareyi 'Duygusal Bağı Yüksek Eşyaları' Haczetmekte Buldu
Yanlış Park Cezalarını Tahsil Etmekte Zorlanan Japon Polisi, Çareyi 'Duygusal Bağı Yüksek Eşyaları' Haczetmekte Buldu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Japonya’nın Kyoto şehrinde yanlış park nedeniyle kesilen trafik cezalarını tahsil edemeyen lokal polis, ilginç bir yöntem ilerletti. Takriben 4 bin kişinin yasa dışı park cezalarından toplam 90 milyon yen (yaklaşık 4,5 milyon TL) borçlu olduğunu ve minimum bir kişinin 2006’dan bu yana ödeme yapmaktan kaçındığını belirleyen polis, 2016 yılında başlattığı “eve haciz” uygulamasını geliştirme kararı kaldı.

HACİZ KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

Şimdiye kadar hangi malların haciz edileceğini tek tek belirleyen ilgili birim memurları, önceleri elektrikli aletler ve değerli metal ürünler gibi mallara odaklandı. Fakat, yetkililer, borçluların laf konusu yaptırımdan pek etkilenmediğini fark etti. Bunun üzerine lokal polis, Japonya’nın başka bölgelerinde pek görülmeyen bir tedbiri uygulamaya sokarak, “hobi ürünlerini” de hacze emrindeki mallar listesine soktu.

KASIT “DERİN DUYGUSAL BAĞ”

Uygulamanın caydırıcılığı çoğaltmak namına hayata geçirildiğini söyleyen hacizli mallardan sorumluluk sahibi bir polis yetkilisi, amaçlarını ‘borçluların derin bir hissi ilişkiye sahip olduğu mallarının ele geçirilmesi’ olarak açıkladı. Uygulamaya konu mallar, satış için açılacak ihaleden önce cezanın ödenmesi halinde sahipleri kadar geri alınabiliyor.

UYGULAMA İŞE YARADI

Haciz için hedefte olan “hobi ürünlerinin” başında, popüler manga koleksiyonları, anime figürleri, çizgi romanlar, fotoğraf ve kart arşivleri bulunuyor. Ağustos ayında 40’lı yaşlarındaki bir sürücünün, çok sevdiği pop grubuna ait bir fotoğraf koleksiyonunu haczeden yetkililer, borçlu sürücünün koleksiyonundan terketmek istemediğini, her parçasının kendisi için çok değerli olduğunu söylediğini aktardı. İsmi açıklanmayan sürücünün, haciz işleminden 1 hafta sonradan 220 bin Yen (takriben 10 bin TL) tutarındaki borcunu ödediği kaydedildi.