Yakıt ve Motorin'de Çifte İndirim
- Ekonomi

Yakıt ve Motorin’de Çifte İndirim

Bu gece yarısından itibaren geçerli almak üzere benzine 16, motorine 23 kuruş indirim geldi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları Işveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, laf konusu indirim motorinde pompa fiyatlarına ortalama 23 kuruş, benzinde ise 16 kuruş olarak yansıyacak.

İLLERE TARAFINDAN MOTORİN VE BENZIN FİYATLARI

Buna tarafından, Ankara’da sıradan 6,28 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,05 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul’da 6,21 liradan 5,98 liraya, İzmir’de 6,29 liradan 6,06 liraya inecek. Ankara’da ortalama 6,35 liradan satılan benzinin litre fiyatı ise 6,20 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul’da 6,24 liradan 6,09 liraya, İzmir’de 6,34 liradan 6,19 liraya inecek. Yayılma firmalarının belirlediği fiyatlar rekabet ve serbesti sebebiyle şirketler ve kentlere kadar küçük şansın dönmesi gösteriyor.

MOTORİNE İKİNCİ, BENZİNE BEŞİNCİ İNDİRİM

Mazot fiyatlarında Mayıs ayından itibaren uygulanan Eşel Mobil sistemi çerçevesinde, milletlerarası petrol piyasaları ve kurda meydana gelen şansın dönmesi, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor. Fiyatlarda ÖTV’den karşılanan miktarın altına düşülmesi durumunda indirim gerçekleşiyor. Kasım ayında bu miktarın altına inilmesiyle motorine ikinci, benzine ise beşinci kez indirim geldi.