WhatsApp, 2019'da Reklam Göstermeye Başlayacak
- Ekonomi

WhatsApp, 2019’da Reklam Göstermeye Başlayacak

Sosyal medyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp bu defa platforma entegre ettiği bir özelliği ile değil attığı bir adım ile gündemde. Zira 2012 yılında rekor ücret karşılığında Facebook tarafından satın alınan popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp bir ilke imza attı. Hindistan’da yalan haberlerle uğraş konusunda önemli eleştirilere maruz kalan WhatsApp, tarihinde öncelikle televizyona reklam vererek halkı bilinçlendirmeye çalışıyor. Tarihinde ilk kere televizyon reklamı veren WhatsApp platforma da ilk kere reklam özelliğini getirmeye hazırlanıyor.

REKLAM GÖSTERMEYE BAŞLAYACAK

WhatsApp piyasaya birincil çıktığı zamanlarda ücretli bir şekilde kullanıcılara sunuluyordu. Facebook tarafından satın alınan WhatsApp’in, en ince ayrıntısına kadar ücretsiz kalacağı açıklanmıştı. Bu sözü yetişmek ve kazanç elde etmek için sosyal ağ devi kullanıcılarının öyle hoşuna gitmeyecek bir karar aldı. Popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, fazla da uzak olmayan bir tarihte yayınlayacağı güncelleme ile kullanıcılara reklam göstermeye başlayacak.

2019’UN BIRINCIL AYLARINDA DEVREYE GİRECEK

WAbetainfo tarafından WhatsApp beta kodlarının içinde bulunan yeni bir özelliğe kadar Facebook, 450 milyon faal kullanıcısı olduğu aşina WhatsApp durum güncellemeleri özelliğinde reklam göstermeye başlayacak. Şirkete yakın kaynaklara dayandırılan ve yalanlanmayan haberlere kadar, reklamlı WhatsApp 2019’un ilk aylarında devreye girecek.

WHATSAPP KURUCULARI KARŞI ÇIKIYOR

Platforma reklam vermek Facebook’un bünyesinde çalışmaya sürekli WhatsApp kurucuların sert bir şekilde karşı çıktığı bir konuydu. Facebook ile uyuşmazlık yaşamış kurucular geçtiğimiz dönemde istifalarını sunarak görevlerinden ayrılmıştı. Facebook’taki yaprak dökümü 2017 yılındaki Acton istifası ile başlamış, onun gerisinde WhatsApp’ın bir diğer kurucusu olan Jan Koum Mayıs ayında gemiyi terk etmişti.

FACEBOOK HESAPLARININ VERİLERİ KULLANILMIŞTI

2014 yılında rekor fiyata WhatsApp’ı Facebook’a satan uygulamanın kurucusu Brian Acton, Facebook’un kullanıcı gizliliği konusundaki politikalarını “Bir seçim yaptım. Kullanıcılarımın gizliliğini sattım ve her gün bu kararın ağırlığıyla yaşıyorum” sözleri ile eleştirmişti.

Acton Merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’da yer alan Cambridge Analytica adlı data inceleme şirketinin yaklaşık 50 milyon Facebook hesabından bilgi topladığı ve bu verileri ABD seçimleri ve Brexit referandumunu etkilemek için kullandığı iddiasının arkasında ‘delet Facebook’ (Facebook’u silin) kampanyasına takviye vermişti.