SON DAKİKA

Haber Rizem

Volkan Bozkır, Büyükelçi Berger’i Kabul Etti

Volkan Bozkır, Büyükelçi Berger’i Kabul Etti
Bu haber 29 Ağustos 2018 - 16:04 'de eklendi ve 92 views kez görüntülendi.

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, “Türkiye-AB ilişkilerinin en iyi günlerini yaşadığını söylemek şiddet olabilir ama Sayın Büyükelçi ve sonrasında AB komiserleri ve siyasileriyle, bu ilişkinin tekrar nasıl eski güçlü günlerine döndürülebileceği konusunda temaslarımızı yoğunlaştıracağız.” dedi.

Bozkır, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’i Meclis’teki makamında kabul etti.

Berger’in kendisine terbiye ziyaretinde bulunduğunu gösteren Bozkır, görüşmede Türkiye-AB ilişkilerinin gelecek dönemdeki ilişkileri hakkında manzara teatisinde bulunacaklarını söyledi.

Volkan Bozkır, bugün yapılacak Reform Eylem Grubu Toplantısı’ndan önce böyle bir görüşmeyi gerçekleştirmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Türkiye bakımından AB ilişkilerinin stratejik öneme haiz olduğunu vurgulayan Bozkır, Türkiye’nin bu ilişkilere siklet atfettiğini belirtti. Volkan Bozkır, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye-AB ilişkilerinin en iyi günlerini yaşadığını söylemek kuvvet olabilir ancak Sayın Büyükelçi ve ardından AB komiserleri ve siyasileriyle, bu ilişkinin her yerde nasıl eski kuvvetli günlerine döndürülebileceği konusunda temaslarımızı yoğunlaştıracağız. İki tarafında çok kayda değer çıkarlarının olduğu bu ilişkinin sürdürülmesi, güçlendirilmesi her iki tarafın da yararına olacaktır.

Sanıyorum önümüzdeki dönemde iki tarafın da atacağı manâlı adımlarla bu noktayı sağlayabileceğimizi ümit ediyorum. Sayın Christian Berger’e de bu ziyareti için teşekkür ediyorum. Kendisi ile yakın iş birliğimizi yeni dönemde de sürdüreceğimizi ümit ediyorum.”

“2,5 sene aradan sonradan yapılıyor olması kayda değer”

Berger de Volkan Bozkır’a kendisini kabul etmesi nedeniyle teşekkür etti.

Bugün yapılacak Reform Eylem Grubu Toplantısı ile ziyaretinin benzer güne denk gelmesinin rastlantı olduğunu ifade eden Berger, söz konusu toplantının önemli olduğunu, sonuçlarını sabırsızlıkla beklediklerini söyledi. Christian Berger, “Özellikle 2-2,5 yıl gibi bir aradan daha sonra yapılıyor olması da hem kayda değer.” diye konuştu.

Berger, toplantının hazırlıklarına baktıkları süre, AB ilişkileri ve hem ahenk sürecinin de toplantının gündeminin odağında olacağını gördüklerini kaydetti.

Bozkır’ın konuşmasında, Türkiye-AB ilişkilerinin önemine değindiğini anımsatan Berger, şöyle konuştu:

“Bu konuda haklısınız, biz de benzer derecede büyük tartı veriyoruz. Bu çerçevede önümüzdeki haftalar ve aylar aslında önemli bir dönem olacak. Son haftalarda, aylarda sizin de bildiğiniz üzere Avrupa’da bir takım siyasiler açıklamalarda bulundu. Tüm bu açıklamalarda, Türkiye’nin aday ülke olarak taşıdığı önemin yanı sıra stratejik ittifakımızın da önemini vurguladılar. O sebepten dolayı biz önümüzdeki haftalarda ve aylarda bu temasların her tarafta güçlendirilmesini bekliyoruz. Bu süreçte yeni yönetim sisteminin de şekillendirildiğini görüyoruz.”

Christian Berger, bereketli iş birliğinin gelecek dönemde de benzer şekilde sürmesini dilediklerini belirterek, Dışişleri Komisyonu ile olan ilişkilerini, gelecek dönemde baştan güçlendirmeyi özlem ettiklerini söyledi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER