SON DAKİKA

Haber Rizem

Üniversitelilere özel yurt sözleşmesi uyarısı

Üniversitelilere özel yurt sözleşmesi uyarısı
Bu haber 01 Eylül 2018 - 10:11 'de eklendi ve 120 views kez görüntülendi.

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal, (TÜDEV) üniversiteyi kazanan öğrenciler ile ailelerinin ‘apaçık kalma’ endişesiyle konut kiralarken ve özel yurt tutarken sözleşmeye uyarı edemeyebildiğini bildiren alıcı dernekleri ve uzmanlar, bu gibi durumlarda yurtta kalınmayan dönemlerin ücretinin ödenmesi, ödenen kaporanın yanması gibi bir takım mağduriyetlerle karşısında karşıya kalınabildiğini, problem yaşanmaması için bu süreçte itinalı olunması gerektiğini söyledi.

Aziz Koçal, üniversite sipariş verme sonuçlarının açıklanması sonrası öğrencilerin özel yurt ya da konut tutarken mağdur olmaması için uyarı edilmesi gereken noktaları sıraladı.

DOLANDIRICILIĞA KARŞI UYARI

Aziz Koçal, üniversiteye yeni yerleşen öğrencilerin Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (YURTKUR) yurtlarına yerleşememeleri durumunda özel yurtları ve konut kiralamayı tercih ettiklerini kaydederek, bu süreçte bir lahza önce barınma ihtiyacını halletmek isteyenlerin hata yapabildiğini ya da dolandırıcılarla karşısında karşıya kalabileceğini söyledi.

SÖZLEŞMEYİ İYİ OKUYUN TAVSİYESİ

Aziz Koçal, özel yurtlarla sözleşme imzalarken uyarı edilmesi gerekenleri şöyle anlattı:
“Yurdun öğrencilere vereceği hizmetler sorgulanmalı, güvenlik, temizlik, ısınma, yemek yemek, ders alıştırma alanları, konaklama yapılacak odalar, özel etüt odaları, kantin ya da dinlenme bölümleri gibi sosyal mekanlar görülerek karar verilmeli. Yurtta kalmaya karar veren öğrenciler anlaşma imzalamadan önce yurdun kendisine vereceği hizmetlerin tamamını uzun uzadıya sözleşmeye yazdırmalı. Öğrenciler seçtikleri yurtla yapacakları takvim sözleşmeyi mükemmel okuyarak imzalamalı. Yurdun mutlaka Ulusal Eğitim Bakanlığı’ndan tasdikli olmasına uyarı edilmeli. Huysuz takdirde bir vereceğiniz paralar boşa gidebilir ve besbelli kalabilirsiniz.”

Üniversitelilere özel yurt sözleşmesi uyarısı

“AYLIK ÖDEMELER İÇİN BAĞ VERİLMELİ”

Aziz Koçal, ödemenin ne şekilde yapılacağının ve taksitle ödeme yapılması halinde taksitli ödemelerin listesinin sözleşmeye yazılmasının gerektiğini vurguladı. Bir Takım yurtların aylık taksitler halinde yapılacak ödemeler karşılığı bono aldığının görüldüğünü aktaran Koçal, “Senetler verilirken tek bağ verilmemeli her aylık ödeme için ayrı olarak senetler verilmeli ödeme yapılırken bono alınmalıdır. Senetlerin nama yazılı olarak verilmesine dikkat edilmeli” diye konuştu.

“DEPOZİTO SÖZLEŞMEDE BELİRTİLMELİ”

Aziz Koçal, bazı yurtların anlaşma imzalama aşamasında depozito talep edebildiğini belirterek, “Istek edilen bu depozito bir aylık tutardan fazla olamaz, verilen bu depozitonun ne şekilde iade edileceği de sözleşmede açıkça belirtilmeli” dedi.

Üniversitelilere özel yurt sözleşmesi uyarısı

“EVİ ÖNCEDEN GÖRÜN”

Koçal, kiralık konut tuttuktan sonradan mal sahibi ile kiracı öğrenci arasında en fazla yaşanan sorunlardan birisinin evde kaç kişinin kaldığı konusu olduğunu belirterek “Örneğin öğrenci okula başladıktan sonradan yeni arkadaşlar ediniyor veya kira ağır geldiği için kendi sınıfından başka insanlarla beraber kalmaya karar veriyor. Bu gibi durumlarda konut sahibi problem çıkarabiliyor. Bu yüzden kiralık ev sözleşmesi yaparken evde kaç kişinin kalacağı gibi durumlar mutlaka sözleşmede belirtilmeli. Sözleşme kiracı lehine olduğu için geri adım atılmadığı takdirde hiçbir problem yaşanmaz. Keza evin somut özellikleri incelenmeli, beceriksiz veya tamirat gereken durumlar önceden belirlenmeli.” şeklinde konuştu.

LÜKS SEMTLERE DIKKAT

Aziz Koçal, öğrencilerin yoğun olarak seçim ettiği Beşiktaş, Kadıköy gibi lüks semtlerde bazı dolandırıcıların, kiralık dairelerin fotoğraflarını temin ederek internet sitelerinde ilana koyduğunu bildirdi.

Üniversitelilere özel yurt sözleşmesi uyarısı

“PEŞİNAT VERMEYİN”

Aziz Koçal, “Bu kişiler kendilerini arayanlara, ‘ilandaki daireye fazla talep olduğunu ve önemli düşünüyorlarsa kapora yatırmaları gerektiğini’ söylüyor. Hesaplarına para yatırıldığı anda sırf bu dolandırıcılık için aldığı kartı telefonundan çıkarıp atan bu kişiye bir daha da ulaşılamıyor. Bu gibi mağduriyetlerle karşılaşmamak için mutlaka daire görülmeli, daire görülmeden peşinat verilmemeli, depozito konut sahibine verilmeli, hatta hesabına yatırılmalı” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER