Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Turhan: “Artvin-Rize Havalimanı 2020 yılı sonunda hizmet girecek”

Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Turhan:
Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Turhan: "Artvin-Rize Havalimanı 2020 yılı sonunda hizmet girecek"
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Mehmet Cahit Turhan bir dizi ziyaret kapsamında geldiği Rize’de Artvin-Rize Havaalanı inşaatında incelemelerde bulundu.

Daha önce 2022 olarak belirlenen açılış yılının zorunlu ekipmanlar 2 katına çıkartılarak 2020 yılına çekildiğini dile getiren Bakan Turhan “Bugün Rize Artvin illerimize hizmet edecek olan havaalanı inşaatının şantiyesinde incelemelerde bulunduk. Projede yetkili arkadaşlarımızdan data aldık. Denize inşa edilen ikinci havaalanımız bildiğiniz gibi. Bu havaalanının maliyeti yaklaşık 2 milyar Türk Lirası. Havaalanını 2020 yılının sonunda hizmete başlamak için ekiplerimizle tüm gayretimizle çalışıyoruz. Sözleşmeye göre 2022 ama zorunlu tedbirler alınarak, takım donanım makine çalışan sayısı arttırılarak 2020 sonunda bu projeyi hizmete açacağız. Bunlar bölgemiz için, insanımız için gereklilik olan ulaşım alt yapısı. Bu bölgede büyüyen turizmin daha alçak yapısı” dedi.

“Yeni İstanbul Havalimanı ile ilgili meydana çıkan yalan yanlış haberlere itibar etmeyin”

Yeni hizmete açılan İstanbul Havalimanı ile ilgili meydana çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını, çıkan haberlere ise şeref edilmemesi gerektiğini dile getiren Turhan “Biliyorsunuz Türkiye’nin en büyük havaalanını da İstanbul’da yaptık, 42 ay gibi bir sürede hizmete açtık. Bu projeler alt fakat birilerinin gözünü kamaştırıyor, bazıları bu itibarlı projeleri yıpratmak için yakıştırmalar, açıklamalar yapıyorlar. Bunlara itibar etmemek lüzumlu. Biz verdiğimiz sözü yerine zamanında getirmek için gerekli her tedbirleri alarak çalışırız ve yerine getiririz. Bu manada bir takım favori projelerimizi eskitmek için yapılan hatalı açıklamalarla kimseyi inandıramazlar. İstanbul havaalanımız ile ilgili bazı haberler gündeme düşebilir, bunlara şeref etmeyin. Bunlar bu ülkenin gücünün, kredisinin, istikrarının sonucu millet kaynağı kullanılmadan yapılan v ülkeye kazandırılan hizmetlerdir. Bu hizmetlerin bedeli millete yüklenecek gibi bazı safsata haberler gündeme gelebilir, bunlara itibar edilmesin. Bu havaalanı bir özel yatırımcı şirket göre yapılmış, işletmeye çözülmüş ve her yıl devlete de 822 milyon Euro kira ödemesi yapılacak olan bir yap işlet devret modelidir. Ayrıca özellikle yurt dışı yolcular sözleşmesinde belirtilen sayını üstüne çıkılması durumunda da kazanç paylaşımı laf konusudur” ifadelerini kullandı.