SON DAKİKA

Haber Rizem

Türkiye’ye savaş suçu uyarısı

Türkiye’ye savaş suçu uyarısı
Bu haber 31 Ağustos 2018 - 5:34 'de eklendi ve 81 views kez görüntülendi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatı’nı sivillerin hayatını riske atmadan başarıyla tamamladı. Türkiye’nin tarihi ve operasyonları hakkında bilgisi olmayan Mistura, savaş suçu konusunu gündeme taşıdı.

Türkiye'ye savaş suçu uyarısı

YENIDEN SİVİLLERİ ÖNE SÜRDÜLER

Bölgede yaşanan askeri hareketliliğe dikkati çeken Mistura, buradaki yakında olacak olan olası bir çatışmanın Suriye’nin sınırlarının dışına taşma potansiyeli olduğuna göze çarpan etti.

Mistura, İdlib’de 2,9 milyon sivilin yaşandığını, bunların 1,4 milyonunun zaten minimum bir defa yerinden edildiğini, çoğunluğu bayan ve çocuklardan oluşan sivillerin 2,1 milyonunun insani yardımlarla yaşamlarını sürdürdüğünü belirtti.

Türkiye'ye savaş suçu uyarısı

SAVAŞ SUÇU UYARISI

Aileleri de dahil yalnızca 10 bin El Nusra ve El Kaide terör örgütü mensubunun bölgede yaşadığını aktaran Mistura, “İdlib genelinde 2,9 milyon insan yaşıyor. bu nedenle yoğun nüfuslu bölgede ağır silahları göstermek zorunlu olduğundan, teröristlerle savaşmak için haklı bir bahane yok.” dedi.

Mistura, yoğun nüfuslu bölgelerde silahların fark gözetmeksizin sistemli olarak kullanılmasının savaş suçu sayılacağı uyarısını yaptı.

Türkiye'ye savaş suçu uyarısı

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER