Türkiye'den ABD'ye Suriye'de gözlem noktası uyarısı
- Gündem

Türkiye’den ABD’ye Suriye’de gözlem noktası uyarısı

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla askeri öğretmenleri Bakanlıkta kabul etti.Geleceğin sağlam temeller üzerine

inşasında en önemli unsurun eğitim olduğunu vurgulayan Akar, eğitim sisteminin en temel öğelerinden birinin de öğretmenler olduğunu söyledi.

ABD’NİN GÖZLEM NOKTASI KURMA PLANI SORULDU

Akar, kabulün ardındaki AA muhabirinin, ABD tarafından Suriye sınırında oluşturulması planlanan gözlem noktalarına ilişkin sorusu üzerine, konunun Halifax Uluslararası Emniyet Forumu için gittiği Kanada’da ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile yaptığı görüşmede de gündeme geldiğini belirtti. Bakan Akar, şunları kaydetti:

“MUHATAPLARIMIZA RAHATSIZLIĞIMIZI İLETTİK”

“Kanada’da General Dunford ve diğer ABD’li muhataplarımız ile yaptığımız görüşmeler esnasında ABD’nin Suriye sınırına kurmayı planladığı gözlem noktaları hususu da gündeme geldi. ABD askerleri göre Suriye sınırına kurulacak gözlem noktalarının ülkemizdeki algıyı son derece olumsuz etkileyeceğini, burada, ‘ABD askerleri bir şekilde terörist YPG’lileri koruyor, onları perdeliyor’ biçiminde bir algıya sebep olabileceğini görüşmelerimiz sırasında dile getirdik.

Görüşmeler esnasında hem askeri keza sivil muhataplarımıza farklı alanlara yönlendirilmiş şekillerde rahatsızlığımızı defalarca ifade ettik.

Türkiye'den ABD'ye Suriye'de gözlem noktası uyarısı


“BÖLGEDEKİ DURUMU DAHA DA KARMAŞIK AYLA GETİRİR”

Bu tür uygulamaların bölgedeki karışık durumu fazla daha karışık hale getireceğini düşünüyorum. Dolayısıyla bunlara gerek olmadığını da betimlemek istiyorum. Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, sınırlarının ötesinden gelebilecek her türlü risk ve tehdide karşı zorunlu tedbirleri alacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın. ABD’li müttefiklerimizin PKK’dan hiçbir farkı olmayan terörist YPG’lilerle ilişkilerini bir an önce kesmesini bekliyoruz.”

Türkiye'den ABD'ye Suriye'de gözlem noktası uyarısı

Türkiye'den ABD'ye Suriye'de gözlem noktası uyarısı