SON DAKİKA

Haber Rizem

Türkiye’de turistler neye ne değin harcıyor

Türkiye’de turistler neye ne değin harcıyor
Bu haber 03 Ağustos 2018 - 10:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

AA muhabirinin, Türkiye Istatistik Bilimi Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği bilgiye göre, ocak-haziran döneminde Türkiye’yi 16 milyon tanıdık olmayan ziyaret etti. Ziyaretçi sayısı yurt dıştan yaşayan Türk vatandaşlarının hudut antre-çıkışlarıyla 18,9 milyon olarak kayıtlara geçti.

YABANCI TURİST 9,4 MİLYAR DOLAR HARCADI

Bu dönemde turizm geliri yaklaşık 11,5 milyar doları bulurken, bu rakamın 9,4 milyar dolarını tanıdık olmayan ziyaretçilerin, 2,1 milyar dolarını ise yurt dışından gelen Türk vatandaşlarının harcamaları oluşturdu.

HARCAMALARIN ÇOĞU KIŞISEL

Türkiye’yi ziyaret eden turistlerin toplam turizm harcamalarının yaklaşık 9,5 milyar doları bireysel, 2 milyar doları da tur paketi harcamaları olarak gerçekleşti.
Turistlerin kişisel harcamalarında en yüksek kalemi 2 milyar 491 milyon dolarla yeme içme oluştururken, bunu 1 milyar 735 milyon dolarla milletlerarası ulaştırma harcamaları ve 1 milyar 413 milyon dolarla konaklama takip etti.

SAĞLIK İÇİN 440 MİLYON DOLAR HARCADILAR

Tanıdık Olmayan ziyaretçiler ve yurt haricen ikamet eden Türk vatandaşları Türkiye’de sıhhat için 440 milyon dolar harcarken, yurt içi ulaştırmaya 757 milyon dolar ödedi. Turistlerin Türkiye’de spor, eğitim ve kültür için harcadığı miktar 135 milyon doları buldu.

Türkiye'de turistler neye ne kadar harcıyor

HEDİYELİK EŞYAYA YAPILAN MASRAF

Turistler yılın birincil yarısında harcamalarının yüzde 11,8’ini (1 milyar 350 milyon dolar) giyim ve ayakkabı için yaparken, hediyelik eşyaya harcadıkları paranın oranı yüzde 5 (576 milyon dolar) olarak belirlendi. Diğer harcamalara 414 milyon dolar ayıran turistlerin Türkiye’den halı ve kilim edinmek için ödediği miktar da 40 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

EN FAZLA HARCAMA YEMEĞE

Yurt içinde ikamet edip başka ülkelere ziyarette yer alan vatandaşların harcamalarından oluşan turizm giderleri ise yılın ilk yarısında 2,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Turizm giderlerinin 2 milyar 264 milyon doları bireysel harcamalardan, 465 milyon doları paket tur harcamalarından oluştu.

Türkiye'de turistler neye ne kadar harcıyor

Vatandaşlar, yurt dışındaki kişisel harcamalarının yüzde 50’sini yeme içme, konaklama ve hediyelik eşyaya ayırdı. Turizm giderlerinin 670 milyon doları yeme içme, 648 milyon doları konaklama ve 223 milyon doları hediyelik eşya harcamaları olarak kayıtlara geçti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER