SON DAKİKA

Haber Rizem

Türkiye’de ilk akredite işletme bölümü Boğaziçi Üniversitesi’nde

Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bölümler Fakültesi İşletme Lisans Programı, Türkiye’de küresel muhasebe meslek kuruluşu ACCA (Association of Chartered Certified Accountants – Fermanlı Ruhsatlı Muhasebeciler Birliği) tarafından akredite edilen ilk üniversite programı oldu.

Türkiye’de ilk akredite işletme bölümü Boğaziçi Üniversitesi’nde
Bu haber 17 Mart 2018 - 12:13 'de eklendi ve 318 views kez görüntülendi.

Bu uzun soluklu iş birliği sayesinde Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, uzaktan eğitim ile Oxford Brookes Üniversitesi’nde lisans ve University of London’da master yapma imkanına da kavuşacak.

Dünya standartlarında öğretim ve araştırma kalitesini hedefleyen Boğaziçi Üniversitesi, 150 yılı aşkın birikimi ile özgün ve yaratıcı bilimsel fikirlerin ve yeniliklerin gelişmesini sağlama vizyonu doğrultusunda İşletme lisans programı mezunlarının akademik yeterliliğe sahip olmanın yanı sıra mesleki değer kazanmaları amacı ile küresel muhasebe alanında en prestijli kurumlarından ACCA ile önemli bir iş birliğine imza attı. Dünya genelinde 804 üniversitede 1.784 program ile muafiyet akreditasyonu bulunan ACCA, Türkiye’den ilk ve tek olarak Boğaziçi Üniversitesi ile iş birliği yaptı. 

Dünya genelinde muhasebe, finans ve yönetim alanlarında uluslararası standartlarda kariyer hedefleyen, kişilere ve iş dünyasına yönelik ruhsatlar sunan ACCA, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nur İrem Nuhoğlu koordinatörlüğünde yürüttüğü akreditasyon iş birliği sürecinin sonunda, İşletme Bölümü Lisans Programı mezunlarına ACCA’in toplam 13 sınavının bilgi ve beceri seviyesindeki beşinden muafiyet sağladı. 

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine Oxford Brookes ve University of London üniversitelerinin kapıları da açılıyor

Uzun soluklu iş birliğinin önemli bir kilometre taşı olan bu akreditasyon, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine uzaktan eğitim ile Oxford Brookes Üniversitesi’nde lisans ve University of London’da master imkanlarını da beraberinde getiriyor.

ACCA Hakkında:

ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) muhasebe meslek mensupları için küresel kuruluştur. Amacı, tüm dünyada muhasebe, finans ve yönetim alanlarında uluslararası standartlarda kariyer hedefleyen, uygulama, yetenek ve azme sahip kişilere iş dünyasına yönelik, öncelikli tercih edilen ruhsatlar sunmaktır. 1904 yılında kurulan ACCA, fırsat, çeşitlilik, inovasyon, bütünlük ve hesap verebilirlik gibi temel değerleri tutarlılıkla günümüze taşımıştır. ACCA, muhasebe meslek mensuplarının gelişim sürecinin her aşamasında ekonomiye büyük değer kattığına inanır. Meslekte kapasiteyi geliştirmeyi amaçlar ve küresel standartların uygulanmasını destekler. Kurumsal değerleri, her sektördeki işverenlerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde sıralanmış olup, ruhsatları ile muhasebe meslek mensuplarını iş yaşamlarına hazırlamayı amaçlamaktadır.ACCA, hem Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu (IFAC) hem de dünya çapında faaliyet gösteren 80’den fazla küresel muhasebe meslek kuruluşu ortaklıklarıyla iş birliği içerisinde çalışmaktadır. ACCA’in 180’den fazla ülkede 200,000 üyesi ve 486,000 adayı bulunmaktadır. Dünya çapında 101 ofis ve merkezi bulunmakta ve 7,291 onaylı işverenle iş birliği içinde çalışmaktadır. Kamu yararı ilkesi çerçevesinde, muhasebe mesleğinin saygınlığının ve etkisinin artarak devamını sağlamak amacıyla uygun muhasebe standartlarının geliştirilmesini teşvik eder ve ilgili araştırmaları gerçekleştirir. 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER