SON DAKİKA

Haber Rizem

Türkiye kavurucu sıcaklar altına girecek

Türkiye kavurucu sıcaklar altına girecek
Bu haber 04 Ağustos 2018 - 7:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yazın en sıcak dönemi için eskilerin kullandığı Eyyam-ı bahur, boğucu sıcak günlerin anlamı aramak. İstanbul’da hava sıcaklıkları bu haftadan itibaren 35 dereceye ulaşacak.

Türkiye kavurucu sıcaklar altına girecek

HALK BUNALACAK

Ülkenin güney sahilleriyle Ege kıyılarında kuru ve kavurucu sıcakların başladığını dile getiren Köse, şöyle devam etti:

“Antalya, Adana gibi illerde havaalanında uçaktan inildiğinde, insanın yüzüne benzeri sıcak üfleyen fan vurur ve aniden ortam bulanıklaşır. İşte bu eyyam-ı bahur sıcakları olarak adlandırır. Bugünlerde de o sıcakları yaşıyoruz. İstanbul’da hava sıcaklıkları bu haftadan itibaren 35 dereceye çıkacak, Güney ve Güneydoğu bölgelerinde sıcaklık 40 derece ve üzerinde seyredecek. Nem, sıcak havayı daha sıcak hissettirir, insanı bunaltır.”

Türkiye kavurucu sıcaklar altına girecek

SICAKLIK 45 DERECE HİSSEDİLECEK

Nemin yüzde 60 ve üstü ile yüzde 30 ve altının rahatsız ettiğini dile getiren Köse, “Sıcaklık 33 derece, nem oranı yüzde 65 olduğunda, gölgede hissedilen sıcaklık 41 derece, güneş aşağı ise 10 derece daha ek edildiğinde 51 derece olacaktır. Bu da insanları bunaltacaktır. İstanbul’da da insanı en çok nem etkiliyor. Nemin etkisiyle 35 derecelik sıcaklık, 45 derece olarak hissedilecek.” şeklinde konuştu.

Köse, sıcak hava dalgasından etkilenmemek için saat 10.00 ila 16.00 arasında mümkün olduğu dek güneşten uzak durulması, gölgenin tercih
edilmesi, şapka kullanılması, güneş koruyucu sürülmesi ve cildin örtülmesi gibi önlemler alınabileceğini dile getirerek, “Sıcak hava dalgalarından fena bir şekilde etkilenmek istemiyorsanız, gölgede, hafif, sulu ve yavaş bir yaşam sürdürmeye dikkat edin.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER