SON DAKİKA

Haber Rizem

Türkçe ve matematik için 81 ilde ek ders hizmeti

Türkçe ve matematik için 81 ilde ek ders hizmeti
Bu haber 31 Ağustos 2018 - 16:50 'de eklendi ve 89 views kez görüntülendi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan “Ulusal Eğitim Bakanlığı Idareci ve Öğretmenlerinin Ders ve Ilave Ders Saatlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” yürürlüğe girdi.

TÜRKÇE VE MATEMATİK İÇİN ILAVE DERS

Buna kadar, ilkokulların 3 ve 4’üncü sınıflarına sürekli ve önceki yıllarda Türkçe ve matematik derslerinden Bakanlıkça belirlenen kazanımları tatmin edici düzeyde edinemeyen öğrencilerin, bu kazanımlara ulaşmalarını temin etmek nedeniyle hazırlanan İlkokullarda Yetiştirme Programı’nın (İYEP) ek ders sorunu çözüldü.

Türkçe ve matematik için 81 ilde ek ders hizmeti

160 SAATİ GEÇMEYCEK

İYEP pilot başvuru formu çalışmaları geçen eğitim öğretim yılında gönüllü öğretmenler aracılığı ile yapılmaktayken 2018-2019 eğitim öğretim yılından itibaren ek ders karşılığı uygulanabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı aralarında yürütülen görüşmeler neticesinde, İYEP’te atama alan öğretmenler, her öğretim yılında toplam 160 saati geçmemek ve 10 öğrenciye değin 1 öğretmenin görevlendirilmesi kaydıyla yapılacak eğitimler kapsamında ilave ders alabilecek.

Türkçe ve matematik için 81 ilde ek ders hizmeti

TÜM ÖĞRENCİLER İÇİN GEÇERLİ

İYEP’ten, ilkokulların 3 ve 4’üncü sınıflarına sürekli, özel eğitim tanısı olmayan, eğitim öğretim yılı içinde dağıtılmış nedenlerle Türkçe ve matematik öğretim programları zarfında belirlenen kazanımları edinemeyen tüm öğrenciler yararlanabilecek.

PROFESYONEL ALANDA YARDIM

Bu kapsamda, 3 ve 4’üncü sınıfta eğitim gören ve programa gereksinim duyan bütün öğrenciler, Türkçe dersi öğretim programındaki okuma, yazma ve kavrayış becerileri ile matematikteki doğal sayılar, doğal sayılarla dört operasyon öğrenme alanlarında yetiştirme programına alınacak. Programa katılan öğrencilere psikososyal alanda da destek sağlanacak.

Türkçe ve matematik için 81 ilde ek ders hizmeti

EN DÜŞÜK İKİ, EN FAZLA 10 DERS SAATİ

Program, İYEP kapsamına alınacak öğrencilerin belirlenmesinin arkasından okulun öğrenci sayısı ve ihtiyaç seviyelerine tarafından oluşturulacak gruplarda haftada en düşük 2, azami 10 ders saatini geçmeyecek şekilde uygulanacak. Dersler sınıf öğretmenlerince hafta sonu ve hafta içi verilebilecek.

81 İLDE UYGULAMAYA GEÇECEK

Geçen sene pilot olarak, Sancı, Ankara, Bingöl, Edirne, Hatay, İstanbul, Konya, Mardin, Ordu, Siirt, Sivas ve Şanlıurfa’da hayata geçirilen program, 2018-2019 eğitim öğretim yılında yaygınlaştırılarak 81 ildeki ilkokullarda uygulanacak.

Türkçe ve matematik için 81 ilde ek ders hizmeti

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER