SON DAKİKA

Haber Rizem

Türk tasarım ekibine üç madalya

Gündüz şarj olup gece çalışan

Türk tasarım ekibine üç madalya
Bu haber 04 Nisan 2017 - 20:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

ODTÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsu ve Designnobis ekibince elektrik altyapısına erişimi olmayan üçüncü dünya ülkelerindeki düşük gelirli kırsal haneler için tasarlanan, gündüz şarj olup gece kullanılabilen “Infinite Light” isimli ürün, “European Product Design Award” yarışmasında altın madalya kazandı.

ODTÜ Teknokent’te yer alan endüstriyel tasarım ve inovasyon biriminde geliştirdiği ürünlerle dünyanın çeşitli yarışmalarında derece alan Gürsu ve ekibinin geliştirdiği ödüllü ürünler arasında “Infinite Light” isimli tasarım, “Kırsal Sürdürülebilir Tasarım” kategorisinde altın madalyaya layık görüldü.

Düşük gelirli kırsal hanelerde gündüz şarj olup gece kullanılabilecek ürünün tasarımı, elektrik altyapısına erişimi olmayan üçüncü dünya ülkelerinde kullanıma yönelik geliştirildi. Güneş enerjili aydınlatma ünitesi, atık pet şişelerin içine kapsül halinde yerleştirilen güneş paneli, tekrar doldurulabilir batarya ve LED’leri içeren sistemden oluşuyor.

Savaş ve doğal afetler için özel tasarım

“Shelter Pack Sığınmacı Barınma Ünitesi” tasarımı ise “Sosyal Sorumluluk İçin Tasarım” kategorisinde gümüş madalya aldı.

Savaş veya doğal afet sonrası durumlarda kullanılmak üzere geliştirilen sığınmacı barınma ünitesi, çadır gibi geçici çözümlerin ötesinde güvenlik, kişisel alan ve korunma sağlıyor. Dört kişilik bir ailenin temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek yaşam alanı sunan ünite, eşyalarıyla birlikte kuruluma hazır bir paket olarak geliyor.

Duş ve tuvalet modülü de bulunan ürün, çatıda yağmur suyunu toplayarak bunun temiz su olarak kullanılabilmesini sağlıyor. Isı kaybını önlemek amacıyla yerden yükseltilmiş olan çadır, kullanılan malzemeler sayesinde artırılmış yalıtım sunuyor. Tasarım sayesinde, demonte halde tek konteynerde 12 ünitenin taşınabilmesi ile lojistik avantaj elde edilirken acil durumlara kısa süre içerisinde müdahale imkanı oluşturuluyor.

Kısa mesafelerde maksimum konfor hedefi

Ekibin “Delphi” isimli tasarımı ise “Deniz Ulaşımı Araçları” kategorisinde gümüş ödüle layık görüldü. Tasarım, şehir içi deniz yolu ulaşımında kullanmak üzere geliştirilen 16 metrelik katamaran, kompozit gövde, artırılmış ışık kullanımı ve panorama ile yolculara kısa mesafe seyahatlerde maksimum konfor hedefliyor. 32 yolcu kapasiteli araç, ikonik bir form ile verimli ve yüksek performanslı malzeme ve teknoloji kullanımını bir arada sunuyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER