SON DAKİKA

Haber Rizem

Türk pilot F-35 ile birincil uçuşu yaptı

Türk pilot F-35 ile birincil uçuşu yaptı
Bu haber 28 Ağustos 2018 - 21:43 'de eklendi ve 117 views kez görüntülendi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, “Türk pilotlarının ABD’de sürekli eğitimleri zarfında pilotumuz tarafından birincil F-35 uçuşu, 28 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir.” ifadesi yer aldı.

ENVANTERE GİREN BIRINCIL 5’İNCİ TÜR SAVAŞ UÇAĞI

Türkiye’nin program ortağı da olduğu F-35 Projesi kapsamındaki birincil uçağın teslimatı, Teksas-Fort Worth’te haziran ayında düzenlenen törenle gerçekleşmişti.

Teslim alınan F-35’lerin Arizona’da yer alan Luke Hava Üssü’nde görevlendirilmesinin arkasından da savaş uçağı pilot eğitimlerinde kullanılması planlanmıştı. 3 ve 4’üncü uçakların Mart 2019’da teslim edilmesi öngörülürken, Türk pilotların eğitimi süresince bu uçaklar ABD’de kalacak.

Türk pilot F-35 ile birincil uçuşu yaptı

2020’DE EĞİTİMLER BAŞLAYACAK

Teslim alınan F-35 uçağı, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine giren birincil 5’inci nesil savaş uçağı olma özelliği taşıyor. Sahip olduğu düşük görünürlük, dedektör teknolojileri ve radar sistemi gibi üstün yeteneklerle Hava Kuvvetleri Komutanlığının operasyonel etkinliğinde çarpan etkisi oluşturacak F-35 uçaklarından Türkiye, kademeli olarak 100 adet tedarik etmeyi planlıyor.

Türkiye’de F-35 uçaklarının konuşlandırılacağı, pilot ve bakımcı eğitimlerinin gerçekleştirileceği Entegre Eğitim Merkezine de ev sahipliği yapacak birincil üs olan Malatya 7. Belli Başlı Jet Üs Komutanlığının aktivasyon çalışmaları devam ediyor.

Birincil uçakların Kasım 2019’da Türkiye’ye gelişinin gerisinde 2020’de burada eğitim faaliyetlerine başlanacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER