Türk Hava Yolları 2 Bin 600 Personel Alacak
- Ekonomi

Türk Hava Yolları 2 Bin 600 Personel Alacak

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, THY’nin, büyümesine alt olarak her yıl kokpite ve diğer birimlere personel alımı yaptığını söyledi. THY’ye 2019’da 41 yeni uçak geleceğini ve bazı uçakların filodan çıkacağını ifade eden Ekşi, filonun genişlemesine alt olarak gelecek yıl bin pilot, bin 600 kabin memuru alımı yapılacağını bildirdi. Ekşi, “Özellikle genç arkadaşlarımız, ayrıca bizim keza de iştiraklerimizin web sitelerini takip edip, kendilerine uyan meslek ilanlarına müracaatta bulunsun. Havacılık sektörünün çıtasını gençlerle yükseltelim.” dedi.

250 BİNE YAKIN PERSONEL ÇALIŞACAK

THY’nin büyümesini sürdürdüğünü vurgulayan Ekşi, şöyle devam etti:

“Bize hizmet veren firmalar da bilhassa İstanbul Havaalanı’nın mekansal büyüklüğüne tabi olarak daha pozitif eleman alıyorlar. İstanbul Havalimanı tüm fazlarıyla tamamlandığında 250 bine yakın personel çalışacak. Biz de doğal büyümemize ast olarak eleman alıyoruz. İstanbul Havaalanı’nda daha fazla büyürsek ama en büyük hedefimiz bu, daha fazla personele ihtiyacımız olacak.”

İstanbul Havalimanı’nın Türk sivil havacılığını “uçuracağını” dile getiren Ekşi, Türkiye’ye yapacağı katkılar nedeniyle herkesin yeni havalimanıyla gurur duyması gerektiğini anlattı.

“ANKARA İKİNCİ HUB, ANTALYA TURİZM ‘HUB’I OLACAK”

THY’nin Ankara’dan yurt dışarıya Roma, Londra, Bağdat ve Bakü’ye sefer yapması için bir takım izinlerin alındığını, bir takım izinler için de çalışmaların devam ettiğini bildiren Ekşi, başkenti doğrudan yurt dışına bağlamak için çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Ekşi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile THY aralarında imzalanan protokol zarfında Avrupa’dan Antalya’ya direkt sefer yapılması için strateji belirlediklerine sinyâl ederek, buradaki amacın, turist sayısının artırılmasının yanı sıra ülkeye daha fazla para bırakacak turist gelmesi olduğunu söyledi.

İstanbul’un ana “hub” olmaya devam edeceğine dikkati çeken Ekşi, “Ankara ikinci hub olarak ortaya çıkarken, Antalya da turizm ‘hub’ı olacak.” diye konuştu. Ekşi, laf konusu kentlere sefer sayılarının belirlenmiş bir doygunluğa ulaşılmasının arkasında artacağını vurgulayarak, bu sürenin de birkaç sene içinde gerçekleşmesini beklediklerini bildirdi.