SON DAKİKA

Haber Rizem

Türk ekonomisine 8 koldan saldırı

Türkiye’yi Gezi, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimleriyle yıkamayan malum odaklar son olarak ekonomi silahını çekti. Türkiye ekonominin her alanında saldırıya uğruyor.

Türk ekonomisine 8 koldan saldırı
Bu haber 01 Aralık 2017 - 11:28 'de eklendi ve 445 views kez görüntülendi.

DÜNYAYA PARMAK ISIRTIYOR

Türk ekonomisi bu yıl şu ana kadar ilk çeyrekte yüzde 5 ikinci çeyrekte ise yüzde 5.1 büyüyerek tüm dünyaya parmak ısırtan bir ekonomik performans gösterdi. Bu performansın 2017 genelinde de devam eedeceği öngörülüyor.

EN AZ YÜZDE 7 GELECEK

 Yakında açıklanacak üçüncü çeyrek büyümesiyle de dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olması kuvvetle muhtemel. Birçok ekonomist ve kurum söz konusu oranın en az yüzde 7 olacağına dair açıklamalarda bulundu.

BANKALARIN KARI YÜKSELDİ

Bunun Türkiye’yi yılın 10 ayında ziyaret eden yabancıların sayısı, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 28,1 artarak, 29 milyon 53 bin oldu. Bu dönemde bankaların toplam kârı da yüzde 28.3 artışla 41.2 milyar liraya ulaştı.

TANKLA TÜFEKLE YIKAMAYANLAR ŞİMDİ BU SİLAHA SALDIRDI

‘Zarrab’ davası son halka oldu’

Türkiye her alanda büyük bir atılım içine girmişken uluslararası şer odakları ve Türkiye’deki uzantıları
bu gelişimi durdurmak için elinden geleni yapıyor 

1 HEDEFTE BANKACILIK VAR

ABD’de başlayan ‘Reza Zarrab’ davasıyla Halkbank üzerinden Türk bankaları zayıflatılmaya çalışılıyor. Bankaların çeşitli cezalara maruz kalacağı iddiasıyla güvenin sarsılması amaçlanıyor

2 TÜRK AKIMINA KARŞILAR 

Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi de son zamanlarda hedef alınmaya başlandı. ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi John McCarrick Türk Akımı’na karşı olduklarını açıkladı. 

3 VİZEYLE ALGI OPERASYONU

ABD, FETÖ şüphelisi Metin Topuz’un gözaltına alınması sebebiyle ekim ayında Türkiye’den yapılan vize başvurularını askıya aldı.Bunun amacı yatırımcı gözünde Türkiye algısını bozmaktı..

4 NOTÇULAR TETİKÇİ OLDU

Fitch büyük cezalar verilmesi durumunda Türk bankalarının notlarının etkilenebileceğini belirtti. S&P ise Türkiye’de yüksek enflasyonun kredi notu için endişe oluşturabileceğini söyledi.  

GEZİ’DE DE YAŞANDI

Bu saldırı zincirinin ilk halkası 2013’te Gezi olayları esnasında görüldü. 2012 başında 1.88 seviyesinde bulunan dolar/TL 28 Mayıs 2013’te patlak veren Gezi olaylarından hemen önce 1.85 seviyesinde bulunuyordu. Olayları fırsat bilen 

çevreler bir yandan Türkiye’nin uluslararası imajını bozarak yatırımcıları kaçırmaya çalışırken bir yandan da kur üzerinden ekonomik kriz çıkarmaya çalıştı. Bunun etkisiyle dolar 3 ayda 2.05 liraya kadar yükseldi.    

Bu saldırı zincirinin ilk halkası 2013’te Gezi olayları esnasında görüldü. 2012 başında 1.88 seviyesinde bulunan dolar/TL 28 Mayıs 2013’te patlak veren Gezi olaylarından hemen önce 1.85 seviyesinde bulunuyordu. Olayları fırsat bilen 
çevreler bir yandan Türkiye’nin uluslararası imajını bozarak yatırımcıları kaçırmaya çalışırken bir yandan da kur üzerinden ekonomik kriz çıkarmaya çalıştı. Bunun etkisiyle dolar 3 ayda 2.05 liraya kadar yükseldi.    

5 GÜMRÜK BİRLİĞİ OYUNU

Türkiye ile AB arasında bir süredir Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi için görüşmeler devam ediyor. Ancak Almanya Başbakanı Merkel’in girişimleriyle yenileme çalışmaları durma noktasına geldi. 

6 AB YARDIMINDA KESİNTİ

 AB devlet ve hükümet başkanları, ekim ayında Brüksel’de gerçekleştirilen zirvede, Merkel’in teklifi üzerine Türkiye’ye yapılacak mali yardımların azaltılması konusunda anlaşmaya vardı. 

7 DÖVİZDE SPEKÜLASYON VAR

Tüm bu olaylar yaşanırken kurda spekülasyon yapılmaya devam ediliyor. Son dönemde analistlerin dile getirdiği gibi dolar/TL’de ekonomik temellere dayanmayan hareketler yaşanıyor. 

8  TURİZME SAVAŞ AÇILDI

Türk turizmi yeni bir atılım dönemine girerken üzücü terör saldırıları ve siyasi iklim bahane edilerek yabancı hükümetler ve gazeteler tarafından ‘Türkiye’ye gitmeyin’ uyarıları yayımlanıyor.  

HÜSRANA UĞRADILAR

Dolarda sert düşüş tahvillere hücum 

ABD’deki davanın ardından kurlarda yükselişin olacağını bekleyenler hüsrana uğradı. Dolar dün sert şekilde değer kaybederek 3.92 TL’nin altına indi. Bu arada yabancı yatırımcıların Türk hisse ve tahvillerine yoğun  ilgisi sürüyor. Yabancılar geçen hafta hisse senedi piyasasında 182.6 milyon dolarlık, devlet iç borçlanma senetlerinde de (DİBS) 87.4 milyon dolarlık net alım yaptı.

DESTEK VERİLECEKTİR

Bankalarımız aykırı hareket etmedİ

CUMHURBAŞKANLIĞI Ekonomi Başdanışmanı Hatice Karahan, ABD’deki davaya ilişkin, “Bankalarımızın uluslararası standartlara aykırı hareket etmediğini biliyoruz. Bankacılık sektörümüz sağlam ve uluslararası standartlara aykırı bir işlem yok ancak oluşabilecek risk algısı konusunda hükümetimiz gereken desteği verecektir. Süreç işlediği sürece, bunun ortaya çıkacağını düşünüyorum” dedi. 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER