SON DAKİKA

Haber Rizem

TSK’nın eğittiği Somalili astsubaylar mezun oldu

TSK’nın eğittiği Somalili astsubaylar mezun oldu
Bu haber 07 Ağustos 2018 - 20:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt dışındaki en büyük askeri eğitim merkezi Somali Türk Atama Kuvveti Komutanlığı’ndaki (STGK) eğitimlerini başarıyla tamamlayan 47 astsubay mezun oldu.

Başkent Mogadişu’daki STGK’de düzenlenen mezuniyet töreninde 37’si kara, 5’i deniz, 5’i de hava kuvvetlerinden 47 astsubay diplomalarını aldı.

Somali Türk Tahsis Kuvveti Komutanlığı’nda mezuniyet telaşı GALERİ

Törende STGK Komutanı Kurmay Albay Mehmet Yasin Kalın’ın yanı sıra, Türkiye’den Genelkurmay İstihbarat Başkanı ve Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral İrfan Özsert, Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar, Somali’den Parlamento Başkanı Muhammed Mursel Şeyh, Savunma Bakanı Hasan Ali Muhammed ve Somali Genelkurmay Başkanı Abdulveli Cami Gurd hazırlanmış bulundu.

Somali Türk Atama Kuvveti Komutanlığı’nda mezuniyet telaşı

TÜRKİYE, SOMALİ ORDUSUNUN EĞİTİMİ İÇİN ÇABALIYOR

Törende tavır yapan Kurmay Albay Kalın, Somali’deki Türk Tahsis Kuvveti’nin Somali ordusunu yükseltmek nedeniyle eğitim ve mezunlar vermek üzere çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

Mezun astsubayların bir yıldır aldıkları eğitimi tamamladıklarını bildiren Kalın, Somali bayrağı aşağı halklarının onuru ve ülkelerini savunmada görevlerini yerine getireceklerini vurguladı.

Tümgeneral Özsert, Türkiye’nin 30 sene boyunca dağıtılmış krizlerden büyük sıkıntılar çeken Somali ordusunun eğitimi için uğraş belirten ülkelerin başında geldiğine dikkati çekti.

TÜRKİYE’NİN DESTEĞİNDEN MEMNUNLAR

Somali’deki Türk Ödev Kuvveti’nin ülkedeki bütün askeri kurumlarda sistemin ve gücünün artırılmasını hedeflediğini bildiren Özsert, bunun Türkiye ve Somali arasındaki ilişkilerin gücünü yansıttığını dile getirdi.

öte yandan törende hitabe yapan Somali Savunma Bakanı Muhammed, Türkiye’nin ülkesinin ordusuna verdiği destekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

TSK'nın eğittiği Somalili astsubaylar mezun oldu

“TÜRK ASKERİ DOĞRU DAHA TERÖRİSTLERLE DINÇ UĞRAŞ EDECEĞİZ”

Somali Parlamento Başkanı Şeyh ise çoğu alanda Somali’nin yanına olan Türkiye’ye teşekkür etti.

Şeyh, “Türk askeri doğruca silahlı kuvvetlerimiz teröristlerle daha sert ve zinde bir şekilde çaba edecektir.” dedi.

Törende mezun astsubaylar ve piyade birlikleri askeri geçit yaptı. Mezuniyet töreninde keza dönem birincilerine ödüller verildi.

Somali Türk Tahsis Kuvveti Komutanlığı, Eylül 2017’de dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar kadar açılmıştı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER