Trump savunma bütçesine 637 milyar dolar ayırdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasaların gözü bugün 45. ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası boyunca savunduğu mali politikalarının en kritik unsurlarından biri olan vergi reformunda. 

Konu varlık fiyatlamaları açısından yüksek hassasiyet taşıyor.

Finansinvest, “Trump’ın Kongre’de yapacağı konuşmasında, yapılması planlanan vergi reformuna ilişkin açıklamaları piyasada etkili olacaktır. Özellikle kurumlar vergisinde gelebilecek indirim doları kuvvetlendirebilir. Bu konuşma öncesinde tarihi zirve seviyelerde olan ABD endeksleri için konuşmanın alt detayları kritik.” diyor.

Trump’ı konuşması beklenirken NATO üyleri ile iplerin gerilmesine neden olan savunma harcamaları ise 2018 mali yılına yönelik bütçe planına dair ilk detaylarda netleşti.

SAVUNMA HARCAMALARINDA 54 MİLYAR DOLAR ARTIŞ

AA’dan edinilen bilgilere göre yetkililerin isimlerinin verilmemesi şartıyla yapılan telekonferansta, bütçe planında savunma harcamalarının yüzde 9,2 yani 54 milyar dolar artırılmasıyla 637 milyar dolara çıkarılmasının öngörüldüğü bildirildi.

ABD’nin 45. Başkanı Donald Trump’ın selefi Barack Obama ise 4 trilyon dolarlık 2017 federal bütçesinde, ABD Savunma Bakanlığı’na yaklaşık 583 milyar dolar ayırmıştı.

FEDERAL KURUMLARA BÜTÇE REVİZYONU

Yetkililer telekonferansta, ayrıca bütçe planında savunma harcamalarında öngörülen artışı, diğer federal kurumların giderlerinde yapılacak kesintilerle dengeleneceğini ifade etti.

Hangi kurumların bütçelerinde kesintiye gidileceği konusunda detaya girmeyen yetkililer, buna karşın, “yabancı ülkelere yönelik yardımlarda büyük azalma olacağını” bildirdi. Trump’ın daha önceki açıklamaları ise kaynakları azaltılacak federal kurumların başında Çevre Koruma Ajansı (EPA) gibi regülasyon odaklı kuruluşların geleceğine işaret etmişti. 

SAVUNMA HARCAMALARINDA TARİHİ ARTIŞ

ABD Başkanı Donald Trump, bütçe teklifine ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Benim ilk bütçem gelecek ay Kongre’ye sunulacak. Bu bütçe, birçok farklı şeyin yanında halkın ve ulusun güvenliğine dayanacak ve güçlü olacak. ABD’nin en çok ihtiyaç duyduğu anda tükenen ordusunun yeniden inşa edilmesi için savunma harcamalarında tarihi artış içerecek.”