SON DAKİKA

Haber Rizem

Toplam Borcu Hemen Hemen Sanki Yarıya Düşüren Yapılandırma İçin Son Gün!

Toplam Borcu Hemen Hemen Sanki Yarıya Düşüren Yapılandırma İçin Son Gün!
Bu haber 29 Ağustos 2018 - 9:19 'de eklendi ve 162 views kez görüntülendi.

Vergi, prim, trafik cezası, emlak vergisi, su parası, öğrenim kredisi gibi borçlarınız varsa, zahmetsizce kurtulmak için son gün bu pazartesi. Faizler siliniyor, peşin ödemede indirim yüzde 90’ı buluyor.

BORÇLARI YAPILANDIRMAK İÇİN TATBIK SÜRESİ UZATILDI

Milyonlarca vatandaş yapılandırmadan yararlanarak borçlarından kurtuluyor. 31 Temmuz’da bitmesi planlanan yapılandırmaya uygulama süresi 27 Ağustos’a kadar uzatıldı. Bu imkanın bir daha gelmesi kuvvet görünüyor. O yüzden eğer ödenti, trafik cezası, sigorta primi gibi borçlarınız varsa fırsatı kaçırmayın. Bu yapılandırmada diğerlerine tarafından peşin ödemede yüzde 90’a varan indirim de laf konusu, faizler siliniyor, borç ufak taksitlere bölünüyor.

Sabah’ın haberine göre, yaklaşık olarak toplam borç güya yarıya düşüyor. Yarın yani 27 Ağustos Pazartesi günü son gün. Yapılandırmadan hemen şimdi yararlanamayanlar için koşullar;

HANGİ BORÇLARI KAPSIYOR?

31 Mart 2018 tarihine dek ortaya çıkan tüm borçları kapsıyor. Sigorta prim borçları, Genel Afiyet Sigortası borçları, her türlü vergi, trafik cezaları, karayolları yönetimle ilgili cezaları, su borcu, emeklilerin sosyal güvenlik yardım primi borçları, öğrenci kredileri yasa kapsamına alındı.

NE KAZANDIRACAK?

Borçların gecikme faizi, cezası silinecek. Bunun yerine Yİ-ÜFE tutarı hesaplanacak. Bu Nedenle toplam borçta önemli bir düşüş sağlanacak. Ilk taksit ödeme süresi içinde peşin ödeme yapanlardan Yİ-ÜFE esas alınarak hesaplanan tutarın yüzde 90’ının tahsilinden vazgeçilecek.

Taksitle ödeme seçilirse, başlıca para + Yİ-ÜFE katsayı ile çarpılıp bölünecek.

NEREYE BAŞVURULACAK?

SGK’ya olan borçlar için sosyal güvenlik il müdürlüklerine ya da merkezlere başvurulması gerekiyor. Maliye’ye olan borçlar için ise başvurular internetten gib.gov.tr, e-devlet (turkiye. gov.tr) adreslerinden ya da ilgili ücret dairesine yapılacak.

Pat Diye pozitif ücret dairesine olan borçlar için, her bir ödenti dairesine ayrı ayrı gerekiyor. Bu başvurular internetten de yapılabiliyor.

BORÇLAR NASIL ÖDENECEK?

Borçlulara iki seçenek sunulacak. İsteyen borcunu peşin ödeyecek isteyen ise taksite böldürecek.

PEŞİN ve TAKSİT ÖDEME ŞEKLİ

Birincil taksit ödeme süresi içinde peşin ödeme yapanlardan, YİÜFE esas alınarak hesaplanan tutarının yüzde 90’ının tahsilinden vazgeçilecek. Tutarın tamamının ilk 2 taksitte ödenmesi halinde ise Yİ-ÜFE tutarında yüzde 50 indirim yapılacak.

İsteyen 6, 9, 12 ve 18 taksiti tercih edecek. Ödemeler iki ayda bir yapılacağı için ödeme süresi 36 avuç içi değin çıkacak. Taksit seçeneklerine göre 1,05 ile 1,15 arasında katsayı uygulanacak. En Fazla taksit süresi olan 18 taksite ilişkin ödeme planı verilecek.

TAKSİT ÖDENMEZSE CINAYET VAR MI?

Birincil taksitin bütün ve süresinde ödenmesi koşul. Aksatılması halinde, geç kalma zammı hesaplanacak. Borçlar ve taksitler kredi kartı ile de ödenebilecek.

ÖDEME NE VAKIT YAPILACAK?

Bu düzenlemelerden yararlanılması için alacaklara karşısında dava açılmaması, gevşemiş davalardan vazgeçilmesi ve kanun yollarına başvurulmaması durum olacak.

SGK’ya olan borçlar için ilk taksit 31 Ağustos’a değin ödenecek. Maliye Bakanlığı’na, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na, il özel idarelerine, belediyelere ve YİKOB’lara olan borçlar için ise birincil taksit ödeme süresi 1 Ekim’de sona erecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER