Ticaret Bakanı Pekcan'ın Güç Anları! Hediyesini Görünce Gözyaşlarına Dominant Olamadı
- Ekonomi

Ticaret Bakanı Pekcan’ın Güç Anları! Hediyesini Görünce Gözyaşlarına Dominant Olamadı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, mezunu olduğu İstanbul Üsküdar Lisesi’ni ziyaret etti. Pekcan, lisede okuduğu dönemde babası Rıza Kadayıfçı’nın okul idaresine yazdığı mektubun okunması ve sonrasında kendisine hediye olarak takdim edilmesi esnasında gözyaşlarına başat olamadı.

PEKCAN’I YÜZLERCE ÖĞRENCİ KARŞILADI

24 Kasım Öğretmenler Günü arifesinde mezun olduğu Üsküdar Lisesi’ne gelen Ticaret Bakanı Pekcan’ı Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Ulusal Eğitim Müdürü Sinan Aydınlatılmış ve mektep idarecileri kapıda karşıladı. Arkasında okulun spor salonuna geçen Pekcan’ı burada yüzlerce öğrenci karşıladı. Pekcan salonda bulunan öğretmenlerin tek tek “24 Kasım Öğretmenler Günü”nü kutlayarak çiçek verdi.

“BEN BU OKULU İKİNCİ OLARAK BİTİRDİM”

Programda kısa bir hitabe yapan Bakan Pekcan, “Burası benim de okulumdu. Benim zamanımda burası Üsküdar Kız Lisesi’ydi. Ben de burada ceset dersleri yaptım. Çok hoş müzik derslerimiz vardı. Burası fazla güzide bir mektep. Sizlerde şanslısınız. Buraya geldiğimde gözlerim doldu. 11 yaşında Ruhsar burada devlet yatılı burslu okudum. Birincil sene çok ağlardım. Onlar Manisa’daydılar. Dediler oysa gel seni alalım sen dayanamıyorsun. Bende itiraz ettim ve okuyacağım dedim. Başarılı bir öğrenciydim. Öğretmenlerim fazla iyiydi. Fazla emekleri var üzerimizde. Bu liseyi ben ikincilikle bitirdim. O dönem babam birinci olmadım diye beni tebrik etmemişti” dedi.

“TÜRKİYE ORTA KAZANÇ SEVİYESİNDEN YÜKSEK GELIR SEVİYESİNE TEKNOLOJİ İLE ÇIKACAK”

Öğrencilere tavsiyelerde yer alan Ruhsar Pekcan, “Ne yaparsanız yapın hakkıyla doğrusuyla yapın. Mutlaka her şeyi okuyun. Türkiye orta kazanç seviyesinden yüksek kazanç seviyesine teknoloji ile geçecek. Teknolojiye, ihracata siklet verin. Katma değeri yüksek ürün tasarımına ve markalaşmaya önem veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Bakanlığın projelerine de değinen Pekcan, “Bakanlığımızın Uzmanlaşma Hür Bölgeleri. Burası fikri olan tüm öğrencilerimize ve gençlerimize açık. Hem, ‘kolaydestek.gov.tr’ adlı sitemizden, desteklerimizi animasyonlarla anlaşılabilir bir şekilde anlatıyoruz. Esnaf, sanatkarın ve bayan kooperatiflerin kuruluşlarını desteklemeyi hedefledik. Esnaf ve sanatkar kobilerinin ihracatçı olmasını özendiriyoruz. Onlara e-ticaret eğitimleri veriyoruz. Tüm yurda ticaret yardım ofisleri açıyoruz. Öncelikli olarak 16 ilde 25 noktada açacağız. Eximbank ihracatçımıza kredi desteği veriyor. Eximbank’ın da 12 ilde şubesini açtık ve 20’ye çıkaracağız bu sayıyı. Siz isteyin yeter ki” şeklinde konuştu.

GÖZYAŞLARINA HAKIM OLAMADI

Konuşmanın gerisinde Bakan Pekcan, o dönem adı Üsküdar Kız Lisesi’nde okuduğu dönem babasının mektep idaresine yazdığı mektubun kendisine hediye olarak ibraz edilmesi esnasında göz yaşlarına dominant olmadı. Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek’in verdiği mektup sonrası kısa bir tavır yapan Ticaret Bakanı Pekcan, “Babam 1998 yılında vefat etti. Vefatından bu yanlamasına hiç böyle bir mektup almadım. Bu mektubu yazdığından yeni haberim oldu ve babamdan yeni mektup almış gibi oldum. Çok teşekkür ederim” dedi.

PEKCAN’IN BABASININ, 48 YIL ÖNCE YAZDIĞI MEKTUP

Bakan Pekcan’ın babası Rıza Kadayıfçı’nın 48 sene önce yazdığı mektupta şu ifadeler yer aldı:

“Okulunuz 1D sınıfında 1223 numaralı Ruhsar Kadayıfçı’nın babası olup 1969- 70 ders yılı 1. dönem süresince gösterdiği başarıya binaen tanzim edilen galibiyet belgesini kızım vasıtasıyla almış bulunmaktayım. Kızımın bu başarısını siz idareci ve öğretmenlerinin yüksek ilgi ve samimiyetinin eseri olduğu tarafımca şüphesizdir. Bu başarının sonsuza dek devamında tekrar sizlerin yüksek yardımına ihtiyaç vardır. Bu sebeple kızımın halde ve istikbalindeki başarılarından muzahir olacağınızdan değişkenlik yoktur. Bir vesileyle bize intikal eden doküman için hepinize ölümsüz teşekkür ve en derin saygılarımla efendim…”

daha sonra beraberindekilerle okulu gezen Pekcan 12A sınıfında öğrencilerle bir süre sohbet etti.