SON DAKİKA

Haber Rizem

Tatvan ’da birincil kinoa hasadı yapıldı

Tatvan ’da birincil kinoa hasadı yapıldı
Bu haber 04 Ağustos 2018 - 13:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis ’in Tatvan ilçesinde öncelikle ekimi yapılan ‘astronot gıdası ’ olarak tanıdık kinoanın birincil hasadı yapıldı. Tatvan İlçe Yiyecek, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde görevli Ziraat Mühendisi İsmail Fehmi Kara, öncelikle yapılan kinoa hasadından alınan verimin olumlu olduğunu söyledi.

ASTRONOT BESİNİ

Tatvan ilçesine bağlı Kıyıdüzü köyünde Cebrail Yalçınkaya kadar 22 dekarlık alana ekilen ve Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) göre astronotların beslenmesinde kullanılan kinoanın birincil hasadı gerçekleştirildi.

Tatvan ’da ilk kinoa hasadı yapıldı

Biçerdöverle hasat edilen kinoa bitkisinden umutlu olduğunu belirten Yalçınkaya, önümüzdeki sene daha geniş bir alanda kinoa yetiştireceğini söyledi.
Kinoa bitkisinin, buğdaya alternatif bir ürün olduğunu ifade eden Cebrail Yalçınkaya, “Bu yıl ilk kez kinoa bitkisinin ekimini gerçekleştirdik. Bu işin azıcık acemisiyiz. Birincil denememizde 4 tona yakın kinoa bitkisi elde ettik. Kinoa bitkisinin buğdaya alternatif bir ürün olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki yıllarda kinoa bitkisinin sulu ekimini yapmayı planlıyorum. Gelecek sene için tecrübemiz oldu. Daha genişleterek ekime devam etmeyi düşünüyorum” diye konuştu.

Tatvan ’da ilk kinoa hasadı yapıldı

ÇİFTÇİLER İÇİN KARLI BİR ÜRÜN

Tatvan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde görevli Ziraat Mühendisi İsmail Fehmi Kara, kinoa bitkisinin pazarıyla alakalı firmalarla görüşmelerinin devam ettiğini belirtti.

Tatvan ’da ilk kinoa hasadı yapıldı

Çiftçiler için kazançlı bir ürün olmasını dileyen Kara, “Kıyıdüzü köyümüzde 22 dekarlık bir alanda kinoa bitkisinin tarımını yaptık. Kinoa bitkisinin pazarıyla alakalı da firmalarla görüşmelerimiz devam ediyor. Bu görüşmelerimiz olumlu sonuçlanırsa, öteki çiftçilerimizle de görüşüp daha pozitif alanda tarım yapmayı düşünüyoruz. Çiftçilerimiz için kazançlı bir ürün olmasını diliyorum” dedi.

Tatvan ’da ilk kinoa hasadı yapıldı

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER