SON DAKİKA

Haber Rizem

Tarihi açıkladı! İstanbul-Sivas arası 5 saate düşecek

Sivas-Ankara YHT projesinin Sivas’a gecikmesinin nedenlerinin Ankara ve Sivas arasındaki bazı ihaleler ile viyadük, tünel gibi çalışmaların olduğunu söyleyen AK Parti Sivas Milletvekili Habip Soluk Osman Ağa, ticari olmasa bile 2019 yılında test sürüşlerine başlanacağını açıkladı. Hattın devreye alınması ile Ankara-Sivas arasındaki mesafe 10 saatten 2 saate, İstanbul-Sivas arası ise 5 saate düşecek.

Tarihi açıkladı! İstanbul-Sivas arası 5 saate düşecek
Bu haber 23 Ocak 2018 - 19:19 'de eklendi ve 1.023 views kez görüntülendi.

Sivas gündemi hakkında açıklamalarda bulunan Soluk, Sivas’a yapılan projeler ve çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yüksek Hızlı Tren (YHT) hakkında bilgi veren Soluk şöyle dedi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız döneminde Türkiye bir çok ilk ve milatlar yaşadı. Bunlardan bir tanesi Ankara’dan bir tren kalkıyor, Eskişehir’e yola alıyor. Bu trenin adı yüksek hızlı trendir. Bu Avrupa’da 6’ncı, Dünya’da 8’inci raylara inen ülkenin treni ve bu ülkenin adı Türkiye’dir. Kullanan milletin adı da Türk milletidir.”

2015 için açılması planlanan Sivas-Ankara YHT projesinin Sivas’a gecikmesinin nedenlerinin Ankara ve Sivas arasındaki bazı ihaleler ile viyadük, tünel gibi çalışmaların olduğunu söyleyen Soluk şöyle konuştu:

2019’DA TEST SÜRÜŞLERİNE BAŞLIYOR

“Ankara’dan Sivas’a gelirken baktığımızda düz bir arazi olarak görüyoruz. Ama burada 50 kilometre tünel ve 63 kilometrede menfez ve viyadük var. Bunlardan dolayı gecikmelerimiz oldu. Ayrıca trenin güzargah konusunda projecilere çok fazla müdahale edilmişti. Proje tadilatları işin gecikmesine neden oldu. Tünelde ve güzargahta eksiklikler var. Ama hedefimiz en kötü şartlarda 2019 yılında, Başbakanımız ve Bakanımız açıkladı. Ben de onların söylediğine uymaya çalışıyorum. Ticari olmasa bile 2019 yılında test sürüşlerine başlamamız lazım.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER