Tanıdık Olmayan öğrenciler Türkiye'de geleceğini yapı ediyor
- Gündem

Tanıdık Olmayan öğrenciler Türkiye’de geleceğini yapı ediyor

Ulusal Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı aralarında imzalanan protokolle internet üzerinden kullanım yapan öğrencilerden mülakatta başarılı olanlar, Türkiye’de eğitim görmeye yargı kazanıyor.

TÜRKİYE’DE GELECEKLERİNİ KURUYORLAR

Ülkelerinden binlerce kilometre uzaklıkta Kayseri’deki Uluslararası Ömer Halisdemir İmam Hatip Lisesinde ayrıca dini eğitim keza de Türkçe, matematik ve coğrafya gibi dersler de görebilen öğrenciler, geleceklerini sağlam temeller üzerine ayarlamak için gayret gösteriyor.

ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ DE EDINMEK İSTİYORLAR

Afrika, Asya ve Avrupa’daki çoğu ülkeden gelen tanıdık olmayan uyruklu öğrenciler, burada aldıkları eğitimin ardından yine Türkiye’de üniversite eğitimi alarak yalnızca kendi geleceklerini yok, ülkelerinin geleceğinin de inşasına katkıda bulunmak istiyor.

Okulun müdürü Sıddık Kaya, okullarındaki 220 tanıdık olmayan uyruklu öğrenciye en iyi şekilde eğitim vermeye çalıştıklarını söyledi.

Yabancı öğrenciler Türkiye'de geleceğini inşa ediyor

100′ YAKIN ÖĞRENCİ MEZUN OLDU

“Öğrencilerin yurt dışından Türkiye’ye gelmesi Türkiye Diyanet Vakfına ait bir çalışma. Okulumuz 2006 yılından itibaren milletlerarası imam hatip lisesi olarak eğitim öğretime devam ediyor. 2018 yılı itibarıyla bin 100 civarında uluslararası öğrenci okulumuzdan mezun oldu. Bu sene yeniden 118 öğrenci mezun ettik. Tabii mezun olan öğrencilerimizin büyük bir kısmı üniversitede okuyor. Okumaya devamlı ya da okulunu bitiren öğrencilerimiz de var. Örneğin Taylandlı öğrencimiz bir üniversitede rektör yardımcısı, mezun olan Afrikalı öğrencilerimizin birçok da sivil toplum örgütleri kurarak kendi ülkeleri ile Türkiye arasındaki bağı güçlendirmeye yönelik faaliyetler yapıyor” dedi.

Yabancı öğrenciler Türkiye'de geleceğini inşa ediyor

HAYATA FARKLI AÇIDAN BAKMAYI ÖĞRENDİ

Sierra Leone’den gelen İbrahim Osman Kamara da Türkiye’yi çok sevdiğini ve burada hayata bambaşka bir açıdan bakmaya başladığını dile getirdi.

Yabancı öğrenciler Türkiye'de geleceğini inşa ediyor