SON DAKİKA

Haber Rizem

Suriye’ye dönmek isteyenler Öncüpınar’a akın etti

Suriye’ye dönmek isteyenler Öncüpınar’a akın etti
Bu haber 06 Ağustos 2018 - 11:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Suriyeliler, Kilis Valiliğinin izni ile 1-18 Ağustos tarihleri aralarında Suriye ’nin Azez, Mare, Soran, Aktarin, Çobanbey, Afrin, Cerablus ve El Bab bölgelerine online randevu sistemine kayıt olduktan daha sonra gidebiliyor.

İŞLEMLERİ YAPILDI

Yaşlı ve engelli Suriyelilere ülkelerine geçişlerinde öncelik veriliyor. Sabah saatlerinden itibaren Öncüpınar Hudut Kapısına gelen fazla sayıda Suriyeli, kuyruğa girdi. Kapıların açılmasıyla birlikte kısa süreli izdiham oluşurken, Suriyeliler, görevlilerin yardımıyla kuyruğa giderek işlemlerini yaptırdılar.

Polis, jandarma görevlilerin eşliğinde Göç İdaresi göre kayıtları yapılan Suriyeliler, sonra Pasaport Polisi tarafından son kayıtları yapılmasına müteakip Gümrük görevlilerinin nezaretinde görev edilen otobüsler ile ülkelerine gidiyor. Sağlık Durumu Müdürlüğü görevlileri, 15 yaş altı çocuklar için aşı kartlarını yanlarında getirmeleri, aşı kartı olmayanlara aşı yapıldığı bildirildi.

Suriye'ye dönmek isteyenler Öncüpınar'a akın etti

“AİLEMİ HİÇ GÖRMEDİM”

Cibrin Yusuf, Mardin ’de mimarlık fakültesinde okuduğunu açıklama ederek, “Kurban bayramı için ailemi görmeye gidiyorum. Suriye ’de Kobani ’ye gidiyorum. Annem, babam, kardeşlerim Suriye ’de ben Türkiye ’de tek başıma yaşıyorum. 2.5 yıldır Suriye ’ye gitmedim. Ailemi hiç görmedim.” dedi.

Halak Hüseyin ise Kurban Bayramı izni veren Türk yetkililerine teşekkür ettiğini ifade ederek, “Bugün Gaziantep ’deri Azez ’in Düden köyüne gidiyorum. Akrabalarımızı 4 yıldır görmüyorum. Hediyelerimiz ile birlikte akrabalarımızı görmeye gidiyoruz. İnşallah orası hoşumuza giderse, geri Türkiye ’ye dönmemeyi de düşünüyorum.” diye konuştu. Suriyelilerin dönüşlerinin ise 3 Eylül 31 Aralık tarihleri aralarında yapılacağı bildirildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER