SON DAKİKA

Haber Rizem

Sıcakların vurduğu Japonya’da derhal de tayfun alarmı

Sıcakların vurduğu Japonya’da derhal de tayfun alarmı
Bu haber 09 Ağustos 2018 - 10:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Japonya’nın başı ekstrem hava koşulları ile dertte. Ülkenin Hava Ajansı, Doğu ve Kuzeydoğu bölgelerinde şiddetli tayfun beklendiğini duyurdu.

TAYFUN VURACAK

Çarşamba akşamından Perşembe akşamına kadar etkisini sürdürmesi beklenen tayfunun şiddetli yağış, kuvvetli rüzgar ve yüksek dalgalar yaratabileceği açıklandı. Meteoroloji Ajansı’na göre, yılın 13. tayfunu Perşembe günü erken saatlerde Chiba ve İbaraki eyaletlerinin kıyı bölgeleri her tarafında kuzeye doğru hareket ederek karada da etkisini gösterecek.

Perşembe akşamına dek öngörülen 24 saatlik süreçte Tokyo’nun Tohoku bölgesinde 200 mm, orta bölgelerinde 120 mm almak üzere şiddetli yağış bekleniyor. Kanto bölgesi için ise 300 mm yağış beklentisi açıklandı.

Sıcakların vurduğu Japonya'da şimdi de tayfun alarmı

UÇUŞLAR İPTAL EDİLDİ

Çarşamba günü, Tokyo Haneda Havalimanı ve Narita Havaalanı’na toplam 90’dan artı uçuş iptal edildi. Demiryolu ulaşımında da seferler azaltılırken, bazı hatlarda da gecikmeler yaşandı.

Sıcakların vurduğu Japonya'da şimdi de tayfun alarmı

TEHLIKELI BÖLGELER ALARMDA

Perşembe akşamına değin bambaşka bölgelerde etkisini göstermesi beklenen tayfun sebebiyle şirketler çalışanlarına “itinalı olun” uyarıları yaparken, bir takım okullar Perşembe günü önlem amaçlı ders yapmama kararı aldı. Ulaşım şirketleri de, halkı başta demiryolu seferlerinde meydana gelebilecek aksamalara tedbirli olmaya çağırdı.

Sıcakların vurduğu Japonya'da şimdi de tayfun alarmı

JAPONYA’NIN ZORLAMA YAZI

Geçtiğimiz Temmuz ayının ortasından bu yana fazla sıcaklar nedeniyle 140 dolayında kişinin hayatını kaybettiği Japonya, Temmuz başında ise Hiroşima’daki sel felaketiyle gündeme gelmişti. 150 dolayında can kaybı yaşanan felaketin peşinde, Japonya ’da ülke tarihinin en yüksek sıcaklık değerleri ölçülmüştü.

20 bin birey aşırı sıcaklara tabi rahatsızlıklar sebebiyle hastanelere akın etmiş, 65 ’i Temmuz ’un son çeyreğinde almak üzere yaz her tarafında 140 dolayında kişi yine sıcak nedeniyle hayatını kaybetmişti. Tokyo’nun kuzeyindeki Kugayama şehrinde 41,1 derece ölçülen hava sıcaklığı, Nagoya şehrinde 39, başkent Tokyo’da da 37 dereceye değin çıktı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER