SON DAKİKA

Haber Rizem

SGK’dan emeklilere ek ikramiye fırsatı! Paranızı almak için son 2 ay!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kamuda 30 yıl boyunca görevde bulunan emekli vatandaşlara ek ikramiye ödemesi gerçekleştirdi. Peki, 30 yılın üzerindeki hizmetlerine karşılık ikramiye verilen emeklilere ne kadar ödeme yapıldı? Ek ikramiye ödemesi için son başvuru tarihi ne zaman? İşte, emeklilere ek ikramiye konusuna ilişkin tüm detaylar…

SGK’dan emeklilere ek ikramiye fırsatı! Paranızı almak için son 2 ay!
Bu haber 27 Kasım 2017 - 21:11 'de eklendi ve 494 views kez görüntülendi.

Türkiye Emekli Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, AA muhabirine emeklilere ek ikramiye konusuna ilişkin önemli açıklamalar gerçekleştirdi. Kazım Ergün’ün açıklamaları neticesinde kamuda 30 yıl görevde bulunan emekli vatandaşlara ek ikramiye ödemesi gerçekleştirildiğini aktardı. 400 binden fazla emekli kamu görevlisini ilgilendiren bu düzenlemeden şimdiye kadar 232 bin 506 kişi yararlandı. Kalanların en geç 27 Ocak 2018 tarihine kadar başvurması gerekiyor.

Bununla birlikte Türkiye Emekli Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, AA muhabirine gerçekleştirdiği açıklamada, 30 yılın üzerinde hizmeti olan emekli memurlar için ek ikramiye ödemelerini olumlu bulduklarını ifade etti.

Yılın başında yasalaşan torba kanun kapsamında, 7 Ocak 2015’ten önce aylık bağlanan memurlara 30 yılın üzerindeki hizmetlerine karşılık emekli ikramiyesi ödenmesi fırsatı tanıdı. Bu doğrultuda, düzenlemenin yürürlüğe girdiği 27 Ocak 2017’den önce başvuruda bulunup dava açmamış olanların müracaatları, yasanın yürürlüğe girdiği tarihte yapılmış sayıldı.

Ergün, kanunun yasalaşma sürecinde ikramiye miktarlarının artılması taleplerinin ise tam karşılık bulmamasının burukluğunu yaşadıklarını belirterek, “Çok sayıda emeklimiz başvurup ek ikramiyesini aldı. Ama hala başvurmayanların olduğunu biliyoruz. 400 binden fazla emekliyi ilgilendiren bu imkandan şimdiye kadar 232 bin kişi yararlanmış. Kamuda 30 yıldan fazla hizmeti olan emeklilerimiz, son başvuru tarihi 27 Ocak 2018 olan bu imkandan vakit geç olmadan başvuruda bulunup faydalanabilirler.” şeklinde ifadelere yer verdi.

“SON BAŞVURU 27 OCAK 2018”

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği 27 Ocak 2017’den önce başvuruda bulunup dava açmamış olanların müracaatları, yasanın yürürlüğe girdiği tarihte yapılmış sayıldı.

Ödemelerin uygulamadan önce davalar açılarak yürüdüğünü anlatan Ergün, ikramiye farklarının ödenmesini öngören kanunla, emeklilerin devlette kalan alacaklarının verilmesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti.

EMEKLİLERE NE KADAR EK İKRAMİYE ÖDEME YAPILDI?

İmkan kapsamında, yasanın yürürlüğe girdiği 27 Ocak’ı takip eden bir yıl içinde başvuruda bulunma şartı getirildi. İkramiyenin 7 bin 500 liraya kadar olan kısmının başvuru tarihinden itibaren 3 ay içinde, varsa kalan kısmının ise ilk ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak kanuni faiziyle takip eden yılın aynı ayı içinde ödenmesi kararlaştırıldı.

 Mart itibarıyla başlayan ödemeler kapsamında müracaat eden ve başvurusu haklı bulunan 232 bin 506 kişiye SGK tarafından toplam 1,1 milyar lira ödeme yapıldı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER