SGK Uyardı: Gelir Testi İçin Son Gün 30 Kasım! Bütün Borçlar Silinecek
- Ekonomi

SGK Uyardı: Gelir Testi İçin Son Gün 30 Kasım! Bütün Borçlar Silinecek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Eskişehir İl Müdürlüğü, 30 Kasım 2018 tarihine dek yapılması gereken kazanç testi konusunda uyarılarda bulundu.

GEÇMİŞ BORÇLARIN TAMAMI SİLİNECEK

Yapılan açıklamada, 7143 Sayılı Aidat ve Öteki Bir Takım Alacakların Bitmiş Yapılandırılmasına Dair Kanun 18 Mayıs 2018 tarihinde yürürlüğe girdiği hatırlatıldı. Bu kanun ile herhangi bir sağlık durumu güvencesi olmadığı için Genel Sıhhat Sigortası kapsamına alınan vatandaşların 30 Kasım 2018 tarihine değin gelir testi yaptırmaları gerektiği anlatılan açıklamada, “Gelir testi sonucunda ödeme gücü olmadığı tespit edilen vatandaşlarımızın Genel Sağlık Durumu Sigortasına ait geçmiş borçlarının tamamı silinecektir. 7143 Sayılı Kanun ile Nisan 2018 ve öncesi döneme ait Genel Sıhhat Sigortası prim borçlarının faizleri silinerek, anaparanın 31 Aralık 2018’e kadar ödenebilme imkanı getirilmiştir.” denildi.

31 ARALIK’A DEK SAĞLIK YARDIMLARINDAN YARARLANILABİLECEK

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

“Ayrıca vatandaşlarımızın geçmiş döneme ait Genel Sağlık Sigortası prim borcunun olup olmadığına bakılmaksızın 31 Aralık 2018 tarihine kadar sağlık yardımlarından yararlanabilmeleri sağlanmıştır. Bu kapsamdaki vatandaşlarımızın yargı kaybına uğramamaları için, 30 Kasım 2018 tarihine değin ikametlerinin bulunduğu ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru ederek kazanç testi yaptırmaları gerekmektedir”