SON DAKİKA

Haber Rizem

Rus Yetkili Duyurdu! S-400’lerin Türkiye’ye Teslimi 2019 Yılının Ortasında Yapılacak

Rus Yetkili Duyurdu! S-400’lerin Türkiye’ye Teslimi 2019 Yılının Ortasında Yapılacak
Bu haber 11 Eylül 2018 - 23:00 'de eklendi ve 195 views kez görüntülendi.

Rus askeri-teknik işbirliği servisi FSVTS’nin başkanı Dmitriy Şugayev, Türkiye’ye Rusya yapımı hava savunma sistemi S-400 bataryalarının teslimatının planlandığı gibi 2019’da yapılacağını söyledi.

“TESLİMAT 2019 YILININ ORTASINDA YAPILACAK”

FSVTS’nin başkanı Şugayev, Rus İzvestiya gazetesine demecinde, Türkiye’ye S-400 satışı ve teslimatına yönelik anlaşmanın, vaktinde yerine getirileceğini belirtti. Rus yetkili, “Teslimat 2019 yılının ortasında yapılacak” dedi.

TÜRKİYE’NİN TALEBİ ÜSTÜNE ERKENE ALINMIŞTI

S-400 bataryalarının Türk tarafına ilk ilk önce 2020’de teslim edilmeye başlaması planlanıyordu. Fakat Rus yetkililer, Türkiye’nin talebi üstüne teslimat tarihini erkene aldıklarını söylemişti.

ABD SON DERECE RAHATSIZ

Türkiye’de S-400 teslimatının aralıksız tekrar gündeme gelmesinin sebebi, ABD’nin bu anlaşmaya karşısında çıkıyor olması. ABD yönetimi, NATO üyesi olan Türkiye’nin Rusya yapımı bir hava savunma sistemi satın almasının, yeni cins F-35 savaş uçakları da dahil almak üzere öyle çok ABD yapımı silahı için güvenlik riski oluşturacağını savunuyor.

TRUMP, SATIŞI DURDURAN KARARI İMZALAMIŞTI

Nitekim ABD Başkanı Donald Trump da Türkiye’ye F-35 satışını donduran bir karara imzasını atmıştı. Söz konusu karara kadar, Türkiye’nin Rusya yapımı bir hava savunma sistemi satın almasının ABD’yle askeri ilişkilere etkisinin değerlendirileceği bir rapor Kongre’ye sunulana dek Türkiye’ye F-35 teslimatı geçici olarak durdurulacak.

EN İYİ HAVA SAVUNMA SİSTEMİ

Kullanımda olan en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak gösterilen S-400, insanlı ya da insansız her türlü hava aracının yanı sıra keza kruz keza de balistik füzeleri yıkım edebiliyor.

TÜRKİYE, S-400’E SAHİP BIRINCIL NATO ÜLKESİ OLACAK

En Fazla menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek tepe da 30 kilometre olan bu sistem hem, her hedefe iki füze kilitleyerek, aynı zamanlı olarak 80 hedefi vurabiliyor.

Sevk edilmeleri halinde, Türkiye S-400 bataryalarına sahip birincil NATO ülkesi olacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER