- Rize haberleri

Rize Sağlık İçin Yürüdü

Rize İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, “3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü” münasebetiyle Güneysu ve Derepazarı İlçelerinde yürüyüş etkinliği düzenlendi.

Güneysu ilçesinde düzenlenen yürüyüş Kaymakamlık binası önünden İMKB Ortaokulu binası arasında gerçekleşti Tüm halkımızın davetli olduğu etkinliğe, Güneysu Kaymakamı Davut Düzgün, Güneysu Belediye Başkanı Halil Turan, İl Sağlık Müdürlüğü İdari Amirleri, davetliler, vatandaşlar, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Obezitenin azaltılması çalışmaları kapsamında; toplumda sağlıklı beslenme alışkanlıklarını geliştirmek, fiziksel aktivite düzeyini artırmak ve sağlıklı yaşam kültürünün yerleşmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte; İMKB Ortaokulunun bahçesine kurulan 2 adet Sağlıklı Yaşam Aracı eşliğinde katılımcıların Beden Kitle İndeksi ölçümü yapıldı. Yetişkin ve çocuklara özel, fiziksel aktivitenin önemine vurgu yapan broşürlerin dağıtımı gerçekleştirilerek, diyetisyenler tarafından sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirmelerde bulunuldu.

Etkinlik alanında, İMKB Ortaokulu Benden Eğitimi öğretmenleri eşliğinde fiziksel aktivite amaçlı çocuklara çeşitli oyunlar oynatıldı. Çocuklardan sonra bütün ilçe idari amirleri, İMKB Ortaokulu öğretmenleri ile Sağlık Müdürlüğü ve Toplum Sağlığı Merkezi çalışanları arasında halat çekme oyunu oynanması alanda renkli görüntülerin yaşanmasına sebebiyet verdi. Ayrıca etkinlik sonrası öğrencilere diş seti dağıtılarak sağlıklı beslenmeyi teşvik amaçlı meyve ikramında bulunuldu.

guneysu-yuruyus-(18).jpg

DEREPAZARI DA SAĞLIK İÇİN YÜRÜDÜ

Derepazarı ilçesinde Derepazarı Toplum Sağlığı Merkezi önünden başlayan yürüyüş ise sahil boyu devam etti. İl Sağlık Müdürlüğü yöneticileri, Derepazarı Toplum Sağlığı Merkezi görevlileri, davetliler, vatandaşlar, öğretmen ve öğrencilerin katıldığı etkinlik sonunda katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunuldu. Vatandaşlar obeziteye dikkat çekmek amacıyla yapılan etkinlikten memnuniyet duyduklarını belirtti.

Yüksek katılımla gerçekleştirilen etkinliklerle ilgili İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, yaptığı açıklamada, sağlıklı olmak için yeterli ve dengeli beslenme kadar düzenli fiziksel aktivite yapmanın da önem arz ettiğini kaydederek, “Günümüzde fiziksel aktivitenin sağlık ve zindelik için sağladığı yararlar giderek daha iyi anlaşılmaya başlanmıştır. Fiziksel aktivitenin bireylerin enerjik ve zinde olmasını ve kilo kontrolü sağlamasının yanı sıra kronik hastalıklara yakalanma riskini azalttığı bilinmektedir.” dedi.

Tepe, “Sağlık için gerek çocuklarımızın gerekse yetişkinlerimizin çoğunluğunun yeteri kadar fiziksel aktivite yapmadıklarını görmekteyiz. Fiziksel aktivitenin yaşam boyu sürdürülmesinin herkese yararlı olabileceği mesajının daha geniş kitlelere yayılmasını sağlamak amacıyla Bakanlığımızın politikaları doğrultusunda Müdürlük olarak etkinlikler düzenlemekteyiz. Bu günde ‘3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü’ münasebetiyle Güneysu ve Derepazarı İlçemiz ile koordineli yaptığımız etkinliğinin organizasyonunda aktif rol alan Güneysu ve Derepazarı Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığına, desteklerini esirgemeyen Kaymakamlarımıza, İlçe Belediye Başkanlarımıza, İlçe Milli Eğitim Müdürlerimize ve Güneysu ile Derepazarı İlçesinden katılım sağlayan tüm idari amirlere, öğrencilerimize ve halkımıza teşekkürlerimi iletiyorum.” diye konuştu.

derepazari-(11).jpgderepazari-yuruyus-(18).jpgderepazari-yuruyus-(19).jpgderepazari-yuruyus-(20).jpgderepazari-yuruyus-(1).jpgderepazari-yuruyus-(2).jpgderepazari-yuruyus-(3).jpgderepazari-yuruyus-(4).jpgderepazari-yuruyus-(7).jpgderepazari-yuruyus-(8).jpgderepazari-yuruyus-(5).jpgderepazari-yuruyus-(21).jpgderepazari-yuruyus-(9).jpgderepazari-yuruyus-(10).jpgderepazari-yuruyus-(11).jpgderepazari-yuruyus-(14).jpg

derepazari-yuruyus-(15).jpgderepazari-yuruyus-(16).jpgderepazari-yuruyus-(17).jpgderepazari-yuruyus-(13).jpgguneysu-yuruyus-(5).jpgguneysu-yuruyus-(8).jpgguneysu-yuruyus-(10).jpgguneysu-yuruyus-(16).jpgguneysu-yuruyus-(19).jpgguneysu-yuruyus-(25).jpgguneysu-yuruyus-(27).jpgguneysu-yuruyus-(30).jpgguneysu-yuruyus-(31).jpgguneysu-yuruyus-(32).jpgguneysu-yuruyus-(38)-002.jpgguneysu-yuruyus-(39)-002.jpgguneysu-yuruyus-(40).jpg