Paris'te savaş; AVM'ler yağmalanıyor, olaylar büyüdü
- Gündem

Paris’te savaş; AVM’ler yağmalanıyor, olaylar büyüdü

Bir dikkat da biz yapalım; Fransa’ya turistik yolculuk yapmak gibi bir niyetiniz varsa bu niyetinizi gözden geçirin zira Paris’te bildiğiniz bir savaş yaşanıyor.

HÜKÜMET PROTESTOLARINA POLİS BASKI KULLANARAK CEVAP VERDİ

Fransa’da mazot fiyatlarına yapılan zamların ardından Paris’te düzenlenen gösterilere polis sert müdahalede bulundu. Polisin sert müdahalesi gösterileri hükümet protestosundan çıkararak ‘devlet terörüne karşısında birlik’ yürüyüşlerine çevirdi.

EYFEL KAPATILDI, SAHNE SARI YELEKLİLERİN

Şu sıralar Macron’a karşı taraf en büyük kitle olan ve ‘Sarı Yelekliler’ olarak anılan gruplar, kapatılan Eyfel Kulesi önünde çoğu kez Fransız ulusal marşını okuyor “Macron istifa, hırsız Macron” sloganları atıyor.

Paris'te savaş; AVM'ler yağmalanıyor, olaylar büyüdü

SOKAKLAR SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

Dünyaca ünlü Champs-Elysees’te turistik fotoğraflar çeken çiftler yerine yol ortasında yakılan lastikler, demir çubuklar, polis copları ve zarar görmüş göstericiler görmek bundan böyle daha mümkün. O Kadar ancak Eyfel Kulesi, caddeleri ateşe veren göstericiler sebebiyle turist ziyaretlerine kapatıldı.

Paris'te savaş; AVM'ler yağmalanıyor, olaylar büyüdü

Geçtiğimiz cumartesi başlayan protestoların ülke geneline yayılması bekleniyor. Çevre şehirden gelen göstericiler Sarı Yelekliler’le birlik oluyor, barikatlar kuruluyor, ateşler yakılıyor ve Fransa’da tarihin görüp görebileceği en büyük protestolarından biri organize ediliyor.

Paris'te savaş; AVM'ler yağmalanıyor, olaylar büyüdü

SEYAHAT OLAYLARINI ANDIRAN GÖRÜNTÜLER

Türkiye’de Seyahat olayları da bir ağaç protestosuyla başlamış, sonradan Fransa’nın da içinde yer aldığı AB ülkelerince destek görerek ‘hükümeti devirme’ organizasyonuna bürünmüştü.

Fransa, deyim yerindeyse kendi kazdığı kuyuya düşmek gibi bir görüntüyle karşı karşıya kalıyor.

Göstericiler dünya genelinde kitlesel yardım arayışlarına girerek “Duran adam, piyano çalan adam, kırmızılı bayan” gibi eylemlerin propagandasını üstlenecek figürleri aramaya başladı bile.

Paris'te savaş; AVM'ler yağmalanıyor, olaylar büyüdü