SON DAKİKA

Haber Rizem

Papa Francis emekliliğe ayrılabilir

Papa Francis emekliliğe ayrılabilir
Bu haber 30 Ağustos 2018 - 10:43 'de eklendi ve 99 views kez görüntülendi.

Katolik aleminde yaşanan taciz ve pedofili skandalları Papa’nın tahtını sarsıyor. Eleştirilerle karşı karşıya olan Papa Francis için emeklilik yakın olabilir.

Rusya Bilimler Akademisi Din ve Toplum Sorunları Araştırma Merkezi’nden din bilimcisi Roman Lunkin “Otoriter din adamlarından birinin Papa Francis’e istifa çağrısı, büyük bir sürpriz” dedi.

“VATİKAN İÇİ ENTRİKALAR AÇISINDAN DÜŞÜNÜLMESİ GEREKİR”

“Ilginç olan şu, Vigano neden bu mektubu şimdi yayınladı?” diye soran Lunkin, “Zira çocuk istismarı suçlamaları yüzünden geçen ay istifa eden Kardinal Theodore McCarrick’le ilgili soruşturma bitti. Başpiskopos’un mektubunu Vatikan içi entrikalar açısından değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum, ki Vatikan entrika batmış bir şehir halkı devlet” diye konuştu.

Son beş yılda Papa Francis’in tekrar tekrar muhaliflerinin saldırılarına maruz kaldığını hatırlatan Lunkin, “Lakin Papa tüm saldırıları püskürttü. Ancak bu saldırı en acı vereni. Çünkü kilise lideri pedofilleri saklamakla suçlandı. Bu yüzden meşhur başpiskoposun çağrısı hayata geçebilir. Bu durumda tarihte öncelikle Katoliklerin iki emekli papası birdenbire olacak: Benedict ve Francis” ifadelerini kullandı.

‘KATOLİK KİLİSESİNDE EŞCİNSEL ŞEBEKE VAR’

Vatikan’ın eski Washington Büyükelçisi Başpiskopos Carlo Maria Vigano, kilise bünyesindeki çocuklara karşın cinsel istismara göz yumduğu gerekçesiyle Papa Francis’i istifaya ağırlama etmişti.

Papa’nın, çocuk istismarı suçlamaları yüzünden geçen ay istifa eden Kardinal Theodore McCarrick ile ilgili iddiaları 2013 yılından beri bilmesine rağmen eyleme geçmediğini anlatan Vigano, Papa’yı iddialarla ilgili bizzat kendisinin bilgilendirdiğini kaydetmişti.

Başpikopos ayrıca Katolik kilisesi içinde bir ‘eşcinsel şebeke’ bulunduğunu da öne sürmüştü.

 

  

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER