SON DAKİKA

Haber Rizem

Obama Suskunluğunu Bozdu

Obama Suskunluğunu Bozdu
Bu haber 07 Eylül 2018 - 22:34 'de eklendi ve 156 views kez görüntülendi.

ABD’deki Illinois Üniversitesinde tavır yapan ABD eski başkanı Barack Obama, uzun zamandır devam ettiği politik suskunluğunu bozarak, ” bir adayınız yok diye kenarda duramazsınız, ihtiyacımız Amerika’yı düşünen kişiler” dedi.

Illinois Üniversitesinde yaptığı “Demokrasimizin Durumu” programında konuşan ABD eski başkanı Barack Obama, Beyaz Saray’dan ayrıldıktan sonra geçirdiği sessiz dönem için “8 yıllık Beyaz Saray dönemden sonradan eğer evliliğimizin devam etmesini istiyorsam biraz Michelle’e zaman ayırmalıydım” demesi gülüşmelere niçin oldu. Obama keza bir ABD geleneği olarak eski başkanların sessizce politik sahneden çekildiğini ve kendisinin de bunu yapmak istediğini söyledi.

Ama geri dönmek zorunda kaldığını gösteren Obama, “Bugün buradayım çünkü bu dönem tarihimizdeki en manâlı dönemlerden biri. Her ABD vatandaşı kim olduğumuzu ve ne için durduğumuzu belirlemeli” dedi. Risklerin fazla yüksek olduğunu açıklayan Obama, “Kenarda duranlar için sonuçlar fazla kötü olacaktır” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın politikalarına temelden karşısında olduğunu aşina Obama, ABD’de demokrasine karşısında olan korkunun Trump ile başlamadığını açıklama ederek, “O bir semptom, sebep yok. Politikacıların yıllardır oluşturdukları küskünlüğün, geçmişte kalan öfkenin vee korkunun bir göstergesi” dedi. Obama ayrıca Amerika’nın ideallere her yaklaştığında değişimden korkan veya ülkenin ayrışmasından üstünlük sağlayan kişiler kadar sekteye uğratılmaya çalıştığını anlatarak “Gelecek dönemde bunlardan biri” diye konuştu.

“Trump’ın yaptıkları normal değil”

Trump’ın yönetimi sırasında yaşananları olağandışı olarak nitelendiren Obama, en son ABD’de ismi açıklamayan bir beyaz Saray çalışanın Trump’ı durdurmaya çalıştıklarını ifade eden yazıya da değinerek, “Bu alışılagelmiş değil. Bu olması gereken denetleme mekanizması yok” diyerek sıra dışı zamanların yaşandığını belirtti.

“Ama iyi haberlerim var” diyen Obama, iki ay içerisinde seçimlerin olduğunu hatırlattı. Kötü politikaları durdurmanın tek bir yolu olduğunu söylen Obama, “O da sizsiniz. Siz ve oylarınız” dedi. İnsanların bambaşka görüşleri olduğunu bunun normal olduğunu söyleyerek kendisinin bir Demokrat olduğunu söyledi.

Obama seçimlere yaklaşırken Cumhuriyetçilerin idareli galibiyet olarak sunduğu işsizlik rakamlarının, 2015 ve 2016 yılında aynı olduğunu ve kendisinin döneminde yapılanların Trump’a karşın bu sonuçları ortaya koyduğunu belirtti. Trump’ın bir külhanbeyi gibi davrandığını söyleyerek Amerikalıları aleyhinde çıkmaya çağıran Obama Trump’ın FBI ve Hak bakanlığına sürekli saldırdığına değinerek, “Biz Amerikalılar kabadayılara karşı dururuz. Onları izlemeyiz” dedi.

Tüm Amerikalıları “Amerika için en iyi olanı düşünerek” oy kullanmaya çağıran eski Başkan Obama “oturup bir kurtarıcı bekleyemezsiniz. Mükemmel bir adayınız yok diye kenarda duramazsınız. Bu bir rock konseri değil. Bir peygambere ihtiyacımız yok. Bütün ihtiyacımız dürüst, fazla çalışan, Amerika’yı düşünen kişiler. Demokrasimiz için en büyük tehdit Aldırmazlık” dedi.

Her yeni nesil Amerikalının Amerika’yı bir adım ileri taşıdığını söyleyen Obama, bunu oturup bir şeyler olmasını bekleyerek yapmadıklarını dile getirdi.

Obama konuşmasını “Değişim gerçekleşir, ümit gerçekleşir. Adillik, hak, eşitlik ve fırsatlar bizim neslimizin mirası olabilir” diyerek tamamladı. – WASHINGTON

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER