SON DAKİKA

Haber Rizem

NASA uzay aracını Güneş’e gönderecek

NASA uzay aracını Güneş’e gönderecek
Bu haber 08 Ağustos 2018 - 15:38 'de eklendi ve 111 views kez görüntülendi.

NASA’nın ‘Parker Solar Probe’ adlı insansız uzay arabulucu 11 Ağustos’ta  Kennedy Uzay Üssü’nün yer aldığı Florida’daki Cape Caneveral bölgesinden fırlatacak.

GÜNEŞ’İN ATMOSFERİ BOYUNCA UÇACAK BIRINCIL UZAY ARACI OLACAK

Herhangi bir sorunla karşılaşılmazsa ‘Parker Solar Probe’ Güneş’in ‘Corona’ (Korona ya da Taç katmanı) olarak  adlandırılan kavurucu atmosferi her tarafinda uçacak olan ilk uzay aracı olacak.

Korona katmanının işleyişinin daha iyi anlaşılması Dünya’daki şiddet nakil şebekelerine de zarar verebilen Güneş fırtınalarını varsayım etme konusunda bilim insanlarına yararlı bilgiler sağlayabilir.

NASA’nın uzay aracı, Güneş’e dokunacak –

ÇOK KAYDA DEĞER BİR GELİŞME

NASA’da Güneş ile ilgili bilimsel incelemeler yapan Alex Young ” Bizim için Dünya’daki havayı tahmin ettiğimiz gibi uzay havasını varsayım edebiliyor almak çok manâli. Korona katmanı bizim için fazla tuhaf ve alışkın olmadığımız bir çevre” dedi.

Güneş’te sıcaklık yüzeyden uzaklaştıkça artıyor. Güneş yüzeyinde 10.000 Fahrenheit derecelik sıcaklık korona katmanında 10 milyon Fahrenheit derecelik sıcaklığa ulaşabiliyor.

NASA, Parker Solar Probe aracının niçin korona katmanının bu dek yüksek sıcaklıklara sahip olduğunun anlaşılmasına ışık tutmasını umuyor.

​​1370 SANTİGRAT DERECELİK SICAKLIĞA DAYANACAK

NASA her ne dek bu misyona ‘Güneş’e dokunmak’ adını verse de fiilen uzay arabulucu Güneş yüzeyinin 6.16 milyon km üzerinden geçiş yapacak.

91 yaşındaki önce gelen Güneş astrofizikçisi Eugene Parker’ın adının verildiği aracın yıldıza uzaklığı kulağa artı gelse de NASA bunun Güneş’teki şartlar dikkate alındığında oldukça yakın bir geçiş olduğunu belirtiyor.

Zira aracın Güneş’e dönük kısmı 1370 santigrat derecelik sıcaklığa dayanacak. Aracın üzerindeki yaklaşık 12 santimetre  kalınlığındaki karbon kompozit  koruma kalkanı aracı oda sıcaklığında tutacak.

Bu kalkan Güneş’in radyoaktif etkisine de dayanıklı olacak şekilde geliştirildi.

‘İNSANIN YARATTIĞI EN HIZLI NESNE’

Johns Hopkins Üniveristesi Uygulamalı Fizik Bölümü’nden bilim insanı Nicky Fox saatte 692.000 km şipşak yolculuğunu gerçekleştirecek olan Parker Solar Probe’ un ‘insan yapımı en çabuk nesne’ olacağını söyledi.

7 yıl sürmesi beklenen yolculuğu boyunca uzay aracı tam 24 kez korona katmanı üzerinden uçacak.

Bir araba büyüklüğündeki uzay aracı 1.5 milyar dolara mal oldu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER