SON DAKİKA

Haber Rizem

Merkez Bankası, Başkan Erdoğan’ı Dinlemeyip Yine Faiz Artırdı

Merkez Bankası, Başkan Erdoğan’ı Dinlemeyip Yine Faiz Artırdı
Bu haber 13 Eylül 2018 - 14:40 'de eklendi ve 104 views kez görüntülendi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu’nun (TESK) 20. Olağan Genel Kurulu Toplantısı’n bir konuşma yapan Başkan Erdoğan, “Faiz konusundaki hassasiyetim değişmedi” diyerek oranların çok yüksek olduğuna vurgu yaptı.

ERDOĞAN “HERKES ZARARLI ÇIKAR” DEDİ

Açıklamasının devamında “Faiz konusundaki hassasiyetim değişmedi. Merkez Bankası bağımsızdır o kendi kararını kendisi alır” diyen Erdoğan, “Faiz ve enflasyon bir sebep netice ilişkisi olarak masaya yatırdığınız zaman faiz sebeptir enflasyon neticedir. Aksini söyleyen bunu bilmiyordur. Bugüne kadar Merkez Bankası’nın açıkladığı enflasyon oranlarını tutturduğunu görmedim. Bankalar kredi faizlerini aşırı yükselterek, kredileri kısarak yangının üzerine körükle giderse bundan herkes zararlı çıkar” açıklamasını yaptı.

ERDOĞAN’IN UYARISI DİKKATE ALINMADI

Başkan Erdoğan’ın bu çıkışı sonrası Merkez Bankasının nasıl bir rakam açıklayacağı merak konusuydu. Ve beklenen açıklama geldi. Erdoğan’ın uyarılarına rağmen, Merkez Bankası faizi 6,25 puan arttırdı ve yüzde 17,75’ten yüzde 24’e taşıdı. Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından dolar ve euro’da sert düşüş gerçekleşti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER