SON DAKİKA

Haber Rizem

Mekke’de hac güvenliği için hazırlıklar tamamlandı

Mekke’de hac güvenliği için hazırlıklar tamamlandı
Bu haber 08 Ağustos 2018 - 23:54 'de eklendi ve 230 views kez görüntülendi.

Mekke-i Mükerreme’de Haremi Şerif’in içindeki “Kalabalıkların Yönetimi Operasyon Odası” merkezinde, hacıların kitlesel yönelişlerinin izlendiği dev ekranlar, irtibat araçlarının yanı sıra bunları anbean peşine düşüp takip eden emniyet birimleri dikkati çekiyor.

“DÜNYADA DIĞER BİR ÖRNEĞİ DEĞIL”

Suudi Arabistan Hac, Umre ve Olağanüstü Emniyet Gücü Müdürü Tümgeneral Muhammed bin Vasıl el-Ahmedi, hacda kalabalıkların yönetiminin fazla müstesna bir devir olduğunu, bunun dünyada diğer örneğinin bulunmadığını söyledi.

Kalabalıkların Yönetimi Işlem Odası hakkında veri veren Ahmedi, “Burada her türlü mucizevi duruma aleyhinde hazır ve herhangi bir tehlikeyi bertaraf etme konusunda da gayet eğitimli ekipler mevcut. Ekipler, Kabe-i Muazzama’nın ve tanrısal mekanların muhtelif yerlerinde konuşlanmış, gelişmeleri ve değişimleri 24 saat esasına tarafından merkezle paylaşıyor ve gelen direktiflere kadar hareket ediyor.” dedi.

Ahmedi, bugüne değin Harem-i Şerif’te büyük bir durum yaşanmamasının Allah’ın bir lütfu olduğunu, bunun arkasından büyük bir fedâkarca çalışan tam teçhizatlı ekipler ve bir uygulama planıyla hareket etmenin yattığını ifade etti.

Mekke'de hac güvenliği için hazırlıklar tamamlandı

KALABALIK FARKLI KAPILARA DAĞITILIYOR

Mescid-i Haram’ın güvenliğinden sorumluluk sahibi Özel Güçler Komutanı Tümgeneral Abdullah bin Muhammed el-Useymin ise birliklerin, her alanı denetlediğini ve kapılardan antre çıkışları gözetim altında tuttuğunu aktardı.

Tümgeneral Abdullah, aşırılık zamanında, Mescid-i Haram ’a antre çıkışlardaki kalabalığın öbür kapılara dağıtılarak izdihamın önüne geçildiğine işaret etti.

Komuta Teftiş Merkezi’nden Binbaşı Yusuf Meshal es-Subeyni de iblis taşlamak için geçilen Cemerat köprüsündeki hacı adaylarının sayılarının devamlı şekilde gözlemlendiğini kaydetti.

Cemerat Köprüsü’nün beş katlı olduğuna dikkati çeken Subeyni, “Bir kat, özel ihtiyaçlar için tahsis edilmiş durumda. Hacı adaylarının, komuta teftiş merkezindeki ekranlardan izlendikleri bir mekanizma bulunuyor. Bu da olabilecek taşkınlıkları ve olayları engelliyor.” diye konuştu.

Mekke'de hac güvenliği için hazırlıklar tamamlandı

HACI ADAYLARININ ŞİKAYET VE ÖNERİLERİ DİNLENİYOR

Subeyni, ayrıca hacı adaylarını tanrısal topraklara girişinden itibaren korumak için yer alan Tavaf kurumlarındaki subayların da hacı adaylarından gelen şikayet ve uyarılarla ilgilendiğini dile getirerek, şunları söyledi:

“Mesela bir hacı adayının battaniyeye ihtiyacı varsa anında karşılanıyor. Merkezde ayrıca hata ve eksikleri tamir etmek üzere günlük rapor hazırlayan bir bölüm da bulunuyor.”

Mekke-i Mükerreme’de bulunan Komuta ve Teftiş Merkezi’nden binlerce kamera aracılığıyla Mina’da toplanan hacı adayları denetim ediliyor.

Mekke'de hac güvenliği için hazırlıklar tamamlandı

GÜNDE YAKLAŞIK 45 BİN ARAMAYA YANIT

Güvenlik Operasyonları Milli Merkezi (911) Müdürü Albay Velid Salim Ebu Şeneb ise bu birimde, tanrısal mekanlarda yapılan ihbarların alınması ve sınıflandırılma işleminin yapıldığını ifade ederek, “Her gün yaklaşık 45 bin aramaya karşılık veriyoruz. Bunlardan yüzde 10’u ise ihbar.” dedi.

Ebu Şeneb, söz konusu merkezin, erkekler ve kadınlar için ihbar, ihbarların sevki ve kriz yönetimi edinmek üzere 4 asıl bölümden oluştuğunu kaydetti.

Ebu Şeneb, dünya çapında iletişimi karşılayan en dinç elektronik sistemle çalıştığını belirttiği merkezde, bildirimlerin saniyeler içinde ilgili birimlere iletildiğini söyledi.

Mekke, Mina, Arafat, Müzdelife gibi yerlerin ekranlardan izlendiği bir kısmın olduğunu gösteren Ebu Şeneb, İçişleri Bakanlığından bir ekibin de hac mevsimi her tarafında, raporlama işini peşine düşüp takip etmek için merkezde bulunduğunu açıklama etti.

Merkezde kadın hacı adaylarına hitap eden birçok dil haberdar olan son derece profesyonel Suudlu kadınların çalıştığı bir bölüm de bulunuyor.

Öbür dillerde mütercimlerin çalıştığı merkezde, trafik kazaları, sivil savunma ve havaalanıyla ilgili gelen ihbarlar anlık “Güvenlik Operasyonları Merkezi”ne aktarılıyor.

Sivil, askeri kurumların koordineli hareket ettiği, ortak bilgi paylaşımında bulunduğu merkezde, Kriz ve Yıkım Planı, Teknik Yardım, Kamera Takibi ve Yönetimsel İşler bölümü gibi çoğu bölüm daha yer alıyor.

Mekke'de hac güvenliği için hazırlıklar tamamlandı

Mekke'de hac güvenliği için hazırlıklar tamamlandı

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER