MEB'in tüm bilişim portalları tek platformda toplandı
- Gündem

MEB’in tüm bilişim portalları tek platformda toplandı

Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB)  sunduğu her türlü hizmete yönelik meslek ve işlemlerini elektronik ortamda yapıyor.

MEB, bu kapsamda, e-Okul, MEB Bilişim Sistemleri (MEBBİS), Belge Idare Sistemi (DYS), Eğitim Bilişim Ağı (EBA), e-Yaygın, Açık Öğretim Kurumları, e-Personel gibi bambaşka hizmetler sunuyor.

TEK PLATFORMDA TOPLANDI

Bakanlığın her bir elektronik sistemine bugüne dek öbür platformlardan antre yapılıyordu. Yeni bir çalışmayla Milli Eğitim Bakanlığının elektronik ortamda verdiği hizmetlerin tümü tek platformda birleştirildi.

BUGÜN ERİŞİME AÇILIYOR

Platforma https://mebbis.meb.gov.tr adresinden bugünden itibaren erişim sağlanabilecek. Platformun e-Devlet ile entegrasyonu tamamlandığı için e-Devlet şifreleri de kullanabilecek.

SİSTEMLERİ 74 BİN KURUM KULLANIYOR

MEB bilişim sistemleri, 1 milyon üzerinde personel, özel kurumlar dahil olmak üzere 74 bin kurum, 18 milyon öğrenci ve velileri göre kullanılıyor.

2023 Eğitim Vizyonu’nda mevcut data sistemlerinin entegrasyonu ve veriye dayalı yönetim anlayışı çerçevesinde süreçlerin iyileştirilerek öncelikle okullar elde etmek üzere tüm yönetim kademelerinde bürokratik iş yükünün azaltılması öngörülmekteydi. Yapılan çalışma, bu hedef doğrultusundaki ilk adımı oluşturuyor.