SON DAKİKA

Haber Rizem

Mattis: DEAŞ bitmeden Suriye’den çıkmayız

Mattis: DEAŞ bitmeden Suriye’den çıkmayız
Bu haber 29 Ağustos 2018 - 6:51 'de eklendi ve 124 views kez görüntülendi.

Bakan Mattis, Pentagon’da ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile düzenlediği karşılıklı basın toplantısında Suriye hakkında talimatlar yaptı.

Mattis, Suriye’de rejimin, muhaliflerin bulunduğu bölgeye kimyasal silahlar taşıdığı yönündeki haberlerin anımsatılması üstüne, “Bizim yönetimimizin kimyasal tabanca kullanımına aleyhinde verdiği tepkiyi iki defa gördünüz.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığının diplomatik kanallarla Suriye’de rejimin kimyasal tabanca kullanımının önlemek için Rusya ile irtibat halinde olduğunu kaydeden Mattis, “Dışişleri, aktif olarak Rusya ile irtibat halinde, yakın süre içerisinde de Rusya’nın bu ihtimalin önüne geçmesi için iletişim kurdular.” diye konuştu.

Mattis: DEAŞ bitmeden Suriye'den çıkmayız

“DEAŞ YOK OLMADAN SURİYE’DEN AYRILMAYIZ”

ABD Başkanı Donald Trump’ın, ABD askerlerinin Suriye ’den çok yakında ayrılacağı yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Mattis, şunları kaydetti:

“DEAŞ’ı ortadan kaldırmamız gerekiyor. Başkan bu konuda çok açıktı. DEAŞ’ın yok olması gerekiyor, bu olmalı. İkinci adım olarak DEAŞ ’ın yerine geçecek lokal birlikleri eğitiyoruz. Üçüncü adım olarak ise önümüzde Cenevre görüşmeleri var, Birleşmiş Milletler’in tanıdığı bu işlem bu savaşı çözmeyi hedefliyor.”

Bakan Mattis, yerel halkın güvenliği sağlaması durumunda ABD’nin bölgedeki asker sayısını azaltabileceğini sözlerine ekledi.

Mattis: DEAŞ bitmeden Suriye'den çıkmayız

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER