SON DAKİKA

Haber Rizem

Mardin’deki yapılanma turist sayısını arttırdı

Mardin’deki yapılanma turist sayısını arttırdı
Bu haber 03 Ağustos 2018 - 7:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

PKK ve DEAŞ’a karşısında yürütülen amansız çaba meyvelerini vermeye devam ediyor. Bölgenin teröristlerden temizlenmesinin peşinde devlet yeni yapılanmalara gitti. Tarihi yerlerin onarılmasıyla turistler Mardin’e akın etmeye başladı.

Mardin'deki yapılanma turist sayısını arttırdı

SON 13 YILIN EN İYİ RAKAMLARI

İl Kültür ve Turizm Müdürü Alaaddin Aydın, bu yıl Mardin’in turizmde altın yılını yaşadığına dikkati çekerek, turizmde yakalanan ivmeyi her sene artırarak devam ettirmek istediklerini belirtti.

Deyrulzafaran Manastırı’nda görevli İshak Bayyiğit, özellikle son bir iki yılda ziyaretçi sayısında manâlı çoğalma kaydedildiğini belirtti.

Turizmde geçen yıl bir toparlanma yaşandığını, bu yıl ise sezonun gayet iyi geçtiğini ifade eden Bayyiğit, “Özellikle nisan ve mayıs aylarında son 13 yılda tuttuğumuz ziyaretçi istatistiklerine oranla en iyi rakamları gördük.” dedi.

Mardin'deki yapılanma turist sayısını arttırdı

2023 HEDEFİ 5 MİLYON

Tutuklanan Ahmet Türk’ün yerine atanan Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, turizm açısından 2018’in güzel başladığını ve güzel geçtiğini, bunun böyle devam etmesi için çalışmaların süreceğini açıklama ederek, sağlanan huzurla bu ivmenin devam edeceğini, gelen konuk sayısının artacağını söyledi.

Halihazırda kente gelen turist sayısının 1 milyonu aştığını vurgulayan Yaman, bu sene ardına kadar hedeflerinin 2 milyon turiste ulaşmak olduğunu belirtti.

Yaman, yabancı turist sayısında da kentte çoğaltma görüldüğünü, Danimarka’dan, Fransa’dan, Norveç’ten, İsveç’ten, Japonya’dan ve İran’dan da turist geldiğini anlatarak, yatak sayısı arttıkça yatılı turist sayısında da ciddi bir artış olacağını kaydetti.

“2023’te hedefimiz gönül ister ki; 25 bin yatak olsun, gelen davetli sayısı da 5 milyonun üstünde olsun.” diyen Yaman, bunun gerçekleşeceğini düşündüklerini söyledi.

Mardin'deki yapılanma turist sayısını arttırdı

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER