Macron: ‘Ekonomik ve Toplumsal Ohal’deyiz’

Macron: 'Ekonomik ve Sosyal Ohal'deyiz'
Macron: 'Ekonomik ve Sosyal Ohal'deyiz'
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Sarı Yelekliler’in gösterisine ilişkin yapmış olduğu açıklamada, “Hesaplı ve toplumsal OHAL’deyiz” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bugün sendikalar ve patron örgütleri temsilcileriyle görüştü. Macron, görüşmenin arkasından canlı yayında ulusa sesleniş hitabı yapmış oldu. Macron, açıklamasına “Ülkede derin ve haklı bir öfke mevcut. Namzet olurken söylediklerimi unutmuş değilim. Bu hafta içinde mühim kararlar vereceğim” sözleriyle başladı. Sorumluluğu aldığını bildiren Macron, “Söylediklerimle bazılarınızın canını yaktığını biliyorum. Bu akşam size fazla açık olmak isterim. Eğer savaştıysam ülkemize hizmet vermek için ve onu sevdiğim içindir” dedi.

Cumhurbaşkanı Macron, Fransa’nın ekonomik ve toplumsal doğaüstü halde bulunduğunu belirterek, ülke çapında daha pozitif çalışılması, üretilmesi icap ettiğinin altını çizdi. “Asgari ödenti 2019 yılından itibaren 100 euro artacak. Fazla mesai, vergiler ve harçlar olmadan ödenecek. Haysiyetle yaşayabileceğimiz bir Fransa istiyoruz” ifadelerini kullanan Macron, “Ayda 2 bin euronun aşağı kazanan emeklilere rağmen toplumsal güvenlik vergisindeki artışı 2019’da iptal ediyorum. Bu haksızlıktı” diye konuştu.

Halkın davasını yasal bulduğunu ve halkın çaresizliğini anladığını dile getiren Macron, şiddetin kabul edilmez bulunduğunu ifade ederek, “Bu umutsuzluk dünden kalma değil, 40 takvim bir ümidini yitirme” biçiminde konuştu. Kaldırdığı zenginlik vergisini geri getirmeyeceğini söyleyen Fransız Cumhurbaşkanı, “Bu ödenti 40 senedir vardı ve işe yaramadı” dedi. “Daima beraber her şeyden ilkin görevimizi belirlemeliyiz” diyen Macron, halkı çalışmaya, üretmeye, öğrenmeye, iklim değişikliği için alışkanlıklarını değiştirmeye eğlence etti.

Belediye başkanları ile tek tek görüşeceğini ifade eden Macron, “Şirketlerden çalışanlarına yıl sonu ikramiyesi ödemelerini isteyeceğim” dedi. Hiçbir şeyin eskisine dönmeyeceğini bildiren Macron, “Bugün zamanı bigün” ifadelerini kullandı. Macron, “Tek mücadelem sizin için. Tek mücadelemiz Fransa için. Yaşasın Fransa” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Sarı Yelekliler” hareketine aleyhinde önlem olmak sebebiyle işçi sendikaları ile bugün bir araya gelmişti. Elysee Sarayı’nda meydana gelen toplantıya Genel Emek Konfederasyonu Genel Sekreteri Philippe Martinez, Fransız Demokratik Işçi Konfederasyonu Genel Sekreteri Laurent Berger, Sendikalar Birliği Federasyonu Başkanı Bernadette Groison’un yanı sıra Başbakan Edouard Philippe, Ziraat Bakanı Didier Guillaume, İçişleri Bakanı Christophe Castaner, Sağlık Bakanı Agnes Buzyn, Bütçe Bakanı Gerald Darmanin, Çevre Bakanı Francois de Rugy, Hükümet Sözcüsü Benjamin Grıveaux, Fransa Ulusal Meclis Başkanı Richard Ferrand, Belediye Başkanları Birliği Francois Baroin, Senato Başkanı Gerard Larcher katılmıştı.

Fransa’da mazot zamlarına ve hesaplı şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım’da başlamış olan ve sonradan Macron hükümetine yönelik isyana dönüşen “Sarı Yelekliler”in eylemleri esnasında 3 kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce şahıs yaralandı. Protestolar mevzusunda uzun süre geri adım atmayan Macron hükümeti, halkın öfkesini dindirmek için geçen hafta mazot zamlarını iptal etti. Eylemcilere ondan sonra katılan lise öğrencileri, ambulans şoförleri ve çiftçiler, vergilerin düşürülmesini, minimum ücretin artırılmasını ve emeklilik haklarının iyileştirilmesini talep ediyor. – PARİS