SON DAKİKA

Haber Rizem

Liselerde sıra nakil işlemlerinde

Liselerde sıra nakil işlemlerinde
Bu haber 02 Ağustos 2018 - 9:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB), nakil dönemi için Liselere Geçiş Sınavı ’yla (LGS) alınan okulların taban puanlarını ve abes kontenjanlarını açıkladı. Hem adrese dayalı sistemde okula giren en son öğrencinin yerleştirilme bilgileri de duyuruldu.

ANADOLU LİSESİ TERCİHİ

Sistem başta uygulandığı için sınavlı okulların taban puanı ya da başarı sıralamaları açıklanmamıştı.

Nakilde bu veriler, yol gösterici olacak. Fakat eğitimciler, birçok velinin Anadolu lisesi tercih etmek isteyeceğini belirterek, nakil döneminde aileleri engebeli bir sürecin beklediğini vurguluyor.

NAKİLLE LİSELİ OLACAKLAR

Seçim yapıp da yerleşemeyen 91 bin 687 ve hiç tercih yapmayan takriben 182 bin namzet nakil sürecinde liseli olabilecek. Yerleşenler de nakillere başvurabilecek. Dört dönemde yapılacak nakil başvuruları 6 Ağustos ’ta başlayıp 6 Eylül ’e değin dört dönemde olacak.

Liselerde sıra nakil işlemlerinde

3 OKUL ZORUNLULUĞU

Her dönemde öğrenciler LGS, adrese dayalı atama ve pansiyonlu okullar için en fazla üçer okul seçebilecek. Tercihler, anlamsız kontenjana bakılmaksızın bir ortaokul müdürlüğüne başvurarak yapılabilecek. 10-14 Eylül ’de ise, hiçbir yere yerleşemeyenler için il ve ilçe komisyonlarında nakiller alınacak.

Liselerde sıra nakil işlemlerinde

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER