SON DAKİKA

Haber Rizem

Kurbanlık hayvan seçiminde püf noktalar

Kurbanlık hayvan seçiminde püf noktalar
Bu haber 06 Ağustos 2018 - 13:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kilis İl Tarım ve Orman Müdürü Songül Kadıoğlu, kurban alacak vatandaşların itinalı olması konusunda uyarılarda bulunarak, hayvan seçiminde uyarı edilmesi gerekenler konusunda bilgiler verdi.

“BÜYÜKBAŞ HAYVANIN 3 YAŞINDAN GÜN ALMIŞ OLMASI GEREKİR”

İl Müdürü Songül Kadıoğlu, Kurban olarak alacak hayvanın yaşını doldurup, doldurmadığının manâlı olduğunu ifade ederek, “Büyükbaş hayvan alacaksanız süt dişleri düşmüş 2 yaşını bitirmiş, 3 yaşından gün almış olması, küçükbaş hayvan alınacaksa 1 yaşını doldurmuş 2 yaşından gün almış olması gerekir. Hayvanın yaşının anlaşılabilmesi için büyükbaş hayvanlarda, ön dişlerine bakmamız gerekir. Ön daha aşağı süt dişlerinin düşerek yerine kalıcı kare şeklini andıran öteki dişlere nazaran, daha büyük ve parlak 2 dişin çıkması, hayvanın 24 ayını doldurduğunu, insanlar aralarında kullanılan tabiriyle kapak attığını gösterir.” dedi.

“ÖNCELIKLE ERKEK HAYVANLAR TERCIH EDİLMELİ”

İbadet ve afiyet açısından hayvanın azalarının bütün, dinç ve besili olmasının önemini vurgulayan Kadıoğlu, “Küçükbaş hayvan alacaksanız, seçilecek hayvanın ergin bir koyun büyüklüğünde, ebeveynlerinden ayırt edilemeyecek şekilde, yetişmiş olması gerekmektedir. Ayrıca hayvan varlığının devamı açısından başta erkek hayvanlar kurban olarak seçim edilmelidir.” biçiminde konuştu.

Kurbanlık hayvan seçiminde püf noktalar

“KURBANLIK HAYVANLARIN KÜPELİ OLMASI GEREKİR”

Sağlıklı hayvanların bariz özellikleri bulunduğunu açıklayan Kadıoğlu, “Besili sığırlarda karoser her yönden kaplı görünümde, butlar dairesel, omuzlar geniş, vücut çıkıntıları süresiz, deri yumuşak ve elastiki, bakışları canlı kıllar ince ve parlaktır. Ayrıca, göz, burun, ağız, meme ve ardından olağandışı akıntılar, etap ve ayaklarında topallık, deri ve memelerinde rahatsızlık belirtisi şişlik, renk değişimi ve bere bulunmaz. Değişik bölgelerden getirilen kurbanlık hayvanların küpeli olması, büyükbaş hayvanların pasaportu, küçükbaş hayvanların nakil belgesi ve/ veya veteriner afiyet raporu aranmalıdır. Bu belgeler hayvanların getirildiği kaynağın ve hayvanların sağlığının güvencesi niteliğindedir.” ifadelerini kullandı.

“ÇİFTLİK KAYITLARI BELIRLI SONUCU VERİR”

Kadıoğlu, kurbanlık hayvanlarda aranılması gereken diğer özellikler konusunda ise “Kurban olabilmesi için sığır ve mandalar 2 yaşını (24 ayını), deve beş yaşını, keçi ve koyun bir yaşını bitirmiş olmalıdır. Fakat, koyunlarda altı aylıktan sonrakilerin bir yaşını dolduranlar kadar gelişmiş ve cüsseli olması tatmin edici kabul edilmiştir. Hayvanların yaşlarının tayini için çiftlik kayıtları, diş gelişimi, hayvanların boynuzlarındaki şansın dönmesi ve erişkin özellikleri dikkate alınır. Akıcı tutulmuş çiftlik kayıtları belirli sonucu verir.” uyarılarında bulundu.

Kurbanlık hayvan seçiminde püf noktalar

“HAYVANIN KADINSI YAŞINI ELE VERİR”

Songül Kadıoğlu, kurbanlık hayvanın resmi kayıtları bulunmaması halinde ise yaşının diş gelişimi ile belirlenebileceğini de anlatarak, “Kayıtlar değil ise, en iyi yaş tespiti diş gelişimine bakarak tayin edilir. Sığırlarda üstteki çenede 12 azı kadinsi vardır, kesici diş bulunmaz. Alt çenede ise 12 azı dişi ve 8 tane kesici diş, edinmek üzere 20 tane diş bulunur. Ergin bir sığırın ağzında 32 diş bulunur. Sığırın kesici dişlerinin durumu incelenerek yaşı tahsis edilebilir. Dişler, önce süt dişi (geçici) olarak çıkar, sonradan bu süt dişleri düşerek yerine kalıcı dişler çıkar. Hayvanlarda dişlere kadar yaş tayini, süt dişlerinin yerini kalıcı dişlerin alma ve aşınma süreleri dikkate alınarak yapılır. Kesici dişler, daha alçak çenenin önünde sağ ve solda dörder tane elde etmek üzere sekiz adettir.” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER