Kişisel Emeklilik Sistemi’nde Devlet Katkısı Değişti

Kişisel Emeklilik Sistemi'nde Devlet Katkısı Değişti
Kişisel Emeklilik Sistemi'nde Devlet Katkısı Değişti
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) devlet katkısı hakkında yönetmelikte şartların değişmesi yapıldı. Devlete Ait Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait konuya ilişkin mevzuat değişikliğine tarafından, BES’e girişte bin TL tutarındaki başlangıç devlet katkısı, “vazgeçme hakkının kullanmaması halinde, sözünden dönme hakkının dolduğu ayı peşine düşüp takip eden hesap dönemi” yerine başlangıç döneminin bitimini peşine düşüp takip eden hesap döneminde hesaplanacak. Yönetmelikte ‘açılış dönemi’ çalışanın, emeklilik planına dahil olduğunun kendisine bildirildiği tarihi izleyen 2 aylık zaman olarak tanımlandı.

ÇALIŞANIN NAKIT HESABINDA TAKİ EDİLECEK

Yönetmeliğin 4/A maddesine eklenen fıkraya tarafından, tüm sertifikalarını sonlandırmak suretiyle sistemden ayrılmış olan çalışanın yeniden sisteme dahil olması halinde, başlangıç devlet katkısı her yerde hesaplanmayacak. Yönetmeliğe kadar, taahhüt edilen devlet katkısı tutarları, çalışanın taahhüt hesabında, taahhüt edilen tutarların yargı kazanma oranlarına tarafından nakden ödenecek kısımları ise çalışanın peşin para hesabında peşine düşüp takip edilecek.

Sertifikanın sistemde bulunduğu sürenin; 3. yılı ile 6. yılı aralarında, çalışanın devlet katkısı hesabındaki tutarın yüzde 85’i taahhüt olarak kayıt altına alınacak, yüzde 15’i nakit hesabına ödenecek. Bu oran 6. yıl ile 10. sene arasında, yüzde 65/yüzde 35, 10. yılından itibaren, yüzde 40/yüzde 60 olarak uygulanacak.

ÖLÜM VE MALULİYET DURUMUNDA TUTARIN TAMAMI HESABA YATIRILACAK

Sertifikanın emeklilik hakkının kullanılarak ya da vefat veya maluliyet nedeniyle sonlandırılması halinde ise çalışanın devlet katkısı hesabındaki tutarın tamamı nakit hesabına ödenecek. Mevzuat dahilinde nakden ödenen devlet katkılarının; yüzde 30’u Sermaye Piyasası Kurulu kadar yetkilendirilmiş sınıflandırma kuruluşları göre yatırım yapılabilir seviyeye eşit gelen derecelendirme notuna sahip teminatlı menkul kıymetler ile varlık veya ipoteğe dayalı menkul kıymetlerde değerlendirilecek. Bir çalışan için ödenecek ek devlet katkısı hesaplamasına teşkil eden birikim toplamı, çalışanın emeklilik hakkını kullandığı ayda geçerli aylık brüt en düşük vergi tutarı ile sistemde kaldığı ay sayısının çarpımını aşamayacak.