SON DAKİKA

Haber Rizem

Kırıkkale’deki 4000 takvim büyük kasaba tarihe ışık tutuyor

Kırıkkale’deki 4000 takvim büyük kasaba tarihe ışık tutuyor
Bu haber 08 Eylül 2018 - 12:32 'de eklendi ve 159 views kez görüntülendi.

“Aşağı kent” ve “yukarı şehir halkı” almak üzere iki kazıbilimsel alandan oluşan Büklükale mevkisinde bugüne kadar yapılan kazılarda, birinci katmanda Osmanlı dönemi, ikinci katmanda Demir Çağı, üçüncü katmanda Geç Tunç Çağı, dördüncü katmanda ise Eski Tunç Çağı edinmek üzere dört kültür katı saptandı.

Bilhassa üçüncü katmandaki kazılarda çıkarılan cam şişe ve Hitit İmparatorluğu dönemine tarihlenen çivi yazılmış tablet, kayda değer buluntular arasında yer alıyor.

“Aşağıda şehir”de yapılan jeomanyetik araştırmalarda, Hitit dönemine ait şehir halkı suru ve kapısı tespit edilirken, bölgenin, milattan önce 2 bin yılının ikinci yarısında Hitit İmparatorluk Çağı’nda manâlı bir büyük kasaba merkezi olduğu ortaya çıkarıldı.

Kırıkkale'deki 4000 yıllık şehir tarihe ışık tutuyor

KAZIYI JAPON BİR ARAŞTIRMACI BAŞLATTI

İl Kültür ve Turizm Müdürü Halit Karakoç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Büklükale’deki kazı çalışmalarının 2009 yılında Japon bir araştırmacı göre başlatıldığını ve bugüne dek devam ettiğini söyledi.

Kırıkkale'deki 4000 yıllık şehir tarihe ışık tutuyor

ILK CAM ESERLER BURADAN ÇIKTI

Kazı çalışmalarının her sene mayıs ayında başlayıp haziran ayında bittiğini anlatan Karakoç, şöyle konuştu:

“Kazı çalışmalarında şu başlıca kadar milattan önce 2000 yılına yani Hitit dönemine ait eserler bulundu. Bizim için en önemlisi de Anadolu’da ilk cam eser olabilecek cam şişeler bulunmuştur. bunun dışında kemik mühür ve kil tabletler de bulunan eserler aralarında. Yeniden aslan başı da bulunan eserlerden birisi. Kazı çalışmaları devam ettikçe meydana çıkan eser sayısı da artıyor. Bilim adamları, buradaki kazının 50-100 yıl süreceğini söylüyor. böylece geniş bir alanı kapsıyor. Burası, milattan önce 2000 yılından itibaren meydana çıkan eserlerden ve buluntulardan da anlaşıldığına kadar, Anadolu’nun manâlı kavşak merkezlerinden birisi. Bunun belli tespiti için araştırmalar devam ediyor.”

Kırıkkale'deki 4000 yıllık şehir tarihe ışık tutuyor


‘TİCARİ AÇIDAN KAYDA DEĞER BİR MERKEZ’

“Buranın bir ticaret yolu üzerinde bulunduğu bariz.” diyen Karakoç, “Kızılırmak’ın en kuytu yerinde 13. yüzyılda bir köprünün yapılması ve tekrar Roma dönemine ait köprü kalıntısının bulunması, o dönemde bölgenin ticari açıdan da kayda değer bir merkez olduğunun göstergesi.” ifadelerini kullandı.

Karakoç, bölgede aralıksız kazılarda çıkan eserlerin, Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’nde sergilendiğini dile getirdi.

Kırıkkale'deki 4000 yıllık şehir tarihe ışık tutuyor

Alanda kazı çalışması devam ettiği için hemen şimdi turizm amaçlı bir proje yapılamadığına dikkati çeken Karakoç, “Turizm potansiyeli gibi alanlarda incelemeler devam ediyor. Kırıkkale Valiliği ve bölgenin alt olduğu kurumların çalışmaları sürüyor. Buralarda hoş mesire, konaklama ve sosyal donatı alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları ile bölgenin konseptine uygun olta balıkçılığına karşın çalışmalar devam ediyor.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER