Kara kışa karşı doğal korunma
- Gündem

Kara kışa karşı doğal korunma

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte soğuyan hava, çoğu bulaşıcı hastalığı da beraberinde getiriyor. Mevsim geçişleri ile birlikte yaygınlaşan hastalıklar, özellikle miniklerden büyüklere anında her kesimin sağlığını tehdit ediyor. Uzmanlar, bilhassa soğuk algınlığı, grip ve üstteki solunum yolu enfeksiyonu gibi bulaşıcı hastalıklara aleyhinde ham bal ile yapılabilecek doğal karışım kürlerini nasihat ediyor. Çiğ bal, çiçek tozu, arı sütü ve propolis karışımı ile vücudun hastalıklara aleyhinde az daha zırhlandığını savunan Bal Gurmesi Ahmet Bağran Aksoy, bu karşımın keza yetişkinlerin ayrıca de çocukların bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirtiyor.

Enfeksiyona karşı bal tüketin

Mevsim geçişleri insanların en sık hastalandıkları dönemler aralarında yer alıyor. Bilhassa bu dönemde hava sıcaklıklarının düşmesiyle bireylerde soğuk algınlığı, grip gibi viral enfeksiyonlara yan hastalıklar daha sık görülmeye başlıyor. Uzmanlar mevsim geçişlerinin başlamasıyla soğuk algınlığı, grip gibi viral enfeksiyonlara alt hastalıklara karşısında ham bal ve arı ürünlerinin daha yoğun tüketilmesini tavsiye ediyor. Özellikle tıbbi tedavilerde kullanılan ham bal; alerji, burun akıntısı, üst solunum yolu enfeksiyonuna iyi geldiği gibi bağışıklığı da güçlendiriyor.

– Kış öncesi vücudu doğal yollarla koruyabilmenin önemine değinen Ahmet Bağran Aksoy, çoğunlukla görülen hastalıklara aleyhinde pastörizasyon işlemi görmemiş çiğ bal, polen, arı sütü ve propolis karışımından elde edilen vücut zırhlayıcı özel kürü tavsiye ediyor.

Vücudu zırhlayan özel karışım kürü

Doğanın sunduğu dört süper gücü birleştirerek vücudun hastalıklara aleyhinde adeta zırhlanabileceğini savunan Bal Gurmesi Ahmet Bağran Aksoy, “Vücudu zırhlayan özel karışım kürü ile hem kendi sağlığınıza hem de çocuklarınızın sağlığına yardım olabilirsiniz. Mevsim geçişlerinde bal, çiçek tozu, arı sütü ve propolis tüketildiği vakit cisim bütün hastalıklara aleyhinde güçlü bir bağışıklık elde eder. Kış öncesi bu karışımla vücudunuzu adeta zırhlayabilir, hastalıklara karşı kendinizi garantiye alabilirsiniz.

– Bu kürün içeriğinde; 500 gram ham bal, 100 gram polen, 100 gram arı sütü ve 20 gram propolis bulunmaktadır. Çocuklarda 5 yaş ve üstündeki çocuklara yarım tatlı kaşığı şeklinde verilebilir. Yetişkinler günde 1-2 tatlı kaşığı tüketebilir. Eğer kışı sağlıklı geçirmek istiyorsak bu stil şifa kaynaklarını tüketmeliyiz.” açıklamasında bulundu.

Güne 1 veya 2 kaşık çiğ balla başlayın

Ahmet Bağran Aksoy, “Balda, B1, B2, B3, B4, B5, B6 ve C vitaminleri vardır. Kalsiyum, fosfor, potasyum, kükürt, sodyum klorür ve magnezyum gibi mineraller içerir. Bunun yanı sıra bakır, iyot, demir, çinko balda oldukça çok bulunur. Bu dek varlıklı bir ürünün kana ilk elden karışma miktarı ise yüzde 70. Balın, beden üzerinde çok ciddi olumlu etkisi vardır. Lakin en önemlisi vücudun erken yıpranmasını engelliyor. Kalp, sinir, kan basıncı, akciğer, edinmek üzere böylece fazla rahatsızlığa da iyi gelmektedir.” diye konuştu.

Enerji verir, bağışıklık sisteminizi güçlendirir

İçerdiği vitamin ve minerallerle katkısız ham balın takâtsizlik, halsizlik ve soğuk algınlığı gibi sorunlara karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiğini dile getiren Ahmet Bağran Aksoy, “Bal, bağışıklık sistemini aktive ederek, gribal rahatsızlıklara karşı koruyucu etkiye sahiptir. Özellikle kışa girdiğimiz bugünlerde çoğu kişinin cisim direnci düşüyor. Sabahtan ve akşam edinmek üzere, her gün düzenli tüketilen çiğ bal, vücudun dekstroz ihtiyacını karşılayarak, enerji veriyor. Solunum sistemi, bronşit ve astım gibi rahatsızlıklarda çare edici etkisi bulunuyor. Keza göğsü yumuşatır, üstteki solunum yolu enfeksiyonlarında hızlı bir iyileşme sağlar. Mide ülseri, mide enfeksiyonları için kullanılan en iyi doğal ilaçlardan biridir.” dedi.

Öksürüğe karşı bal kürü

Antioksidan özelliği taşıyan balın siyah çay ve bitki çaylarında kullanımının sağlıklı yaşam için önemli olduğunu vurgulayan Aksoy, ”Bir kadeh suya, bir tatlı kaşığı ham bal, yarım limon ve yarım çay kaşığı zencefili eklemek öksürüğe iyi gelir.” diye konuştu.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.